Život zachraňujúce prístroje vážne chorých novorodencov daruje nemocnici LIDL

Domov / Uncategorized @sk / Život zachraňujúce prístroje vážne chorých novorodencov daruje nemocnici LIDL
Život zachraňujúce prístroje vážne chorých novorodencov daruje nemocnici LIDL

Život zachraňujúce prístroje vážne chorých novorodencov daruje nemocnici LIDL

Spoločnosť LIDL dnes na pôde našej nemocnice odštartovala projekt „Rozprávky, ktoré potešia všetky deti“. Krásne spracované slovenské rozprávky si budú môcť zákazníci reťazca kúpiť pri nákupe nad 20 € len za 1€. Z prostriedkov z predaja rozprávkových CD zakúpia život zachraňujúce prístroje pre 53 slovenských novorodeneckých oddelení. Výhrevné lôžko, prístroj na vysoko prietokovú kyslíkovú liečbu kontinuálnym pretlakom a fototerapeutická LED lampy na liečbu žltačky sa ujde aj našim najmenším pacientom.
„Veľmi si vážime, že spoločnosť Lidl zacielila svoju pomoc na tých najmenších a najbezbrannejších. Neonatologická klinika FNsP F.D.Roosevelta patrí medzi šesť Perinatologických centier na Slovensku, kde zachraňujú život tým najkritickejšie chorým bábätkám z celého banskobystrického kraja. V boji o ich záchranu dosahujú v rámci Slovenska dlhodobo jedny z najlepších výsledkov. Úspech v liečbe spočíva v obrovskej profesionalite našich odborníkov, ale aj v špičkovom prístrojovom vybavení nášho centra, preto budeme radi, ak sa podarí vďaka tomuto projektu vybavenie kliniky rozšíriť o ďalšie dôležité prístroje.“ povedala Miriam Lapuníková, generálna riaditeľka FNsP F.D.Roosevelta.

Zlava M.Gala M. Lapunikova J. Nikolinyova 290

Rozprávky nás učia, že to najpodstatnejšie vníma človek srdcom – silu dobra, vernosť priateľstva či podanú pomocnú ruku. Dobré rozprávky skutočne víťazia nad zlom a otvárajú šľachetné srdcia. Lidl pred najkrajšími sviatkami roka opäť pripravil pre svojich zákazníkov tri krásne rozprávky, ktoré majú čarovnú moc: dokážu totiž liečiť vážne chorých novorodencov.
Od pondelka 6. novembra môžu zákazníci reťazca za každých 20 € nákupu získať jedno z troch jedinečných dvoj-CD na motívy rozprávok Pavla Dobšinského: „Zlatovláska“, „Popolvár“ a „Ako išlo vajce na vandrovku“ za symbolické 1 €. „Našimi projektami chceme pomáhať všade tam, kde to je potrebné. Dlhodobo sa snažíme prispieť k tomu, aby slovenské nemocnice mali k dispozícii špičkové prístroje a spolu s nasadením odborného personálu mohli pomáhať zachraňovať deti, ktoré musia o svoje zdravie bojovať od prvých minút,“ uviedol Matúš Gála, generálny riaditeľ spoločnosti Lidl Slovenská republika.

Hodnota jednej zostavy je viac ako 19 000 €. „Ponúkaná zostava prístrojov pre novorodenecké oddelenia bola vybratá po zrelom uvážení toho, čo by všetky novorodenecké pracoviská na Slovensku reálne potrebovali a využívali. Ide o prístroje, ktorých použitie umožní poskytnúť základnú starostlivosť chorým novorodencom bez ohľadu na ich pôrodnú hmotnosť či vek,“ povedal Prof. MUDr. Mirko Zibolen, CSc, hlavný odborník ministerstvo zdravotníctva pre neonatológiu.

Ročne sa na Slovensku narodí približne 55-tisíc detí, pričom viac ako desatina z nich potrebuje bezprostredne po narodení medicínsku pomoc. Vďaka spomenutej zostave prístrojov bude možné pomôcť dlhšiu dobu aj tým novorodencom, ktorí nie sú bezprostredne preložení do spádového vysoko špecializovaného neonatologického pracoviska. „Výhrevné lôžko je základným zariadením využívaným v starostlivosti o choré dieťa, umožní udržanie jeho telesnej teploty počas liečby. Je konštruované tak, aby personál mal dobrý prístup k pacientovi. Dopĺňa ho moderný vysokoprietokový prístroj na podávanie zvlhčeného kyslíka, ktorým je možné dieťaťu zároveň aj pomôcť pri dýchaní. Kyslík je liek, ktorý má aj nežiadúce účinky a jeho presné dávkovanie je preto nevyhnutnosťou. Ide o častokrát život zachraňujúci prístroj. Mnohí z týchto pacientov majú aj novorodeneckú žltačku, ktorá v extrémnych prípadoch môže viesť až k poškodeniu mozgu novorodenca. A práve na jej liečbu je určená fototerapeutická lampa, ktorá pôsobením svetla znižuje koncentráciu žlčového farbiva v krvi,“ uzavrel Prof. Zibolen.

image_pdfimage_print