ZAPOJTE SA DO BOJA PROTI ZELENÉMU ZÁKALU A DAJTE SI ZMERAŤ VNÚTROOČNÝ TLAK

Domov / Uncategorized @sk / ZAPOJTE SA DO BOJA PROTI ZELENÉMU ZÁKALU A DAJTE SI ZMERAŤ VNÚTROOČNÝ TLAK
ZAPOJTE SA DO BOJA PROTI ZELENÉMU ZÁKALU A DAJTE SI ZMERAŤ VNÚTROOČNÝ TLAK

ZAPOJTE SA DO BOJA PROTI ZELENÉMU ZÁKALU A DAJTE SI ZMERAŤ VNÚTROOČNÝ TLAK

glaukom 290

Meranie vnútroočného tlaku, „Beh v tme“ aj prednáška pre študentov sú aktivity v rámci Svetového týždňa glaukómu, do ktorých sa môže zapojiť každý a urobiť tak niečo pre svoje zdravie a zdravie svojich blízkych.

„V pondelok 12. marca všetkým záujemcom v obchodnom centre Europa zmeriame od 9.00 – 16.00 hodiny bezplatne vnútroočný tlak,“ oboznamuje MUDr. Mária Praženicová, primárka II. Očnej kliniky SZU pri FNsP F. D. Roosevelta Banská Bystrica.

V stredu 14. marca 2018 sa uskutoční prednáška o zelenom zákale pre študentov Katolíckeho gymnázia Štefana Moyzesa v Banskej Bystrici. „Naše aktivity vyvrcholia v ten istý deň „Behom v tme“, ktorého sa môžu zúčastniť všetci záujemcovia od 15. hodiny na štadióne na Štiavničkách. Cieľom behu je poukázať na pomyselné prekážky, s ktorými sa pacienti v pokročilom štádiu glaukómu stretávajú v bežnom živote,“ dopĺňa primárka. Dĺžka behu je na dobrovoľná s možnosťou bežať za sťažených vizuálnych podmienok.

Zrak je zmyslom, prostredníctvom ktorého získava človek zhruba 90 % informácií z okolitého sveta. Nie nadarmo sa hovorí : „ Chrániť ako oko v hlave.“

Organizátormi podujatí sú II. Očná klinika, SZU pri F. D. Roosevelta Banská Bystrica, Lions klub Banská Bystrica, Glaukóm o.z., Mesto Banská Bystrica, Slovenská glaukómová spoločnosť, ÚNSS Banská Bystrica, VŠC Dukla.

Glaukóm môže viesť až k slepote

Glaukóm je skupina ochorení oka, ktoré sú spojené s poškodením zrakového nervu, zhoršeným periférnym videním a pri jeho neskorom zistení, neskorej alebo nedostatočnej liečbe môže viesť k slepote. Výskyt glaukómu v našej populácii dospelých nad 40 rokov predstavuje približne 2 %. Vyskytuje sa však už aj u novorodencov a detí .

Väčšinou sa jedná o pomaly postupujúce ochorenie bez výraznejších príznakov a u väčšiny pacientov je spojené so zvýšeným vnútroočným tlakom, ktorý pacient vôbec nemusí vnímať.
Niekedy sa môžu vyskytnúť nenápadné nešpecifické príznaky ako mierne bolesti hlavy, pobolievanie očí, bolesť „za očami“, únava očí, ktoré pre pacienta nie sú alarmujúce a môže ich pripisovať únave, nadmernej pracovnej záťaži, nedostatku spánku a podobne.
Existuje však aj akútna forma glaukómu, ktorá privedie pacienta k lekárovi s bolesťou hlavy, bolesťou očí, začervenaním jedného alebo oboch očí a poklesom videnia.
Rizikové faktory pre vznik glaukómu sú vek nad 40 rokov, výskyt glaukómu v rodine, krátkozrakosť nad – 4 dioptrie, ďalekozrakosť, ochorenie ciev, migréna, poranenie oka, časté zápaly očí.
Nie každý pacient, u ktorého bol nameraný zvýšený vnútroočný tlak, musí mať glaukóm.
Glaukóm je ochorenie, ktoré sa nedá vyliečiť úplne, avšak pomocou liečby sa spomalí progresia ochorenia. Jedinou stratégiou ako predísť následkom, ktoré zelený zákal spôsobuje je včasná prevencia, pravidelné návštevy očného lekára , včasné odhalenie ochorenia a včasná liečba.

image_pdfimage_print