Výjazdový vakcinačný tím zaočkoval  3742 klientov DSS v Banskobystrickom kraji

Výjazdový vakcinačný tím zaočkoval 3742 klientov DSS v Banskobystrickom kraji

Výjazdový vakcinačný tím FNsP F.D. Roosevelta Banská Bystrica v spolupráci s Úradom Banskobystrického samosprávneho kraja zaočkoval v mesiacoch február až máj 2021 oboma dávkami proti Covid-19  3742 klientov v 82 domovoch sociálnych služieb.

„Očkovaní seniori vnímali vakcináciu veľmi pozitívne , uvedomovali si, že patria medzi najzraniteľnejšie články populácie a po dlhej sociálnej izolácii od svojich blízkych vnímali vakcínu ako ochranu svojho zdravia a zároveň priepustku na slobodu, k svojim blízkym.

V niektorých zariadeniach nás dokonca privítali pesničkami, ktoré nacvičili,“ približuje MUDr. Daniel Ján Havaj,  koordinátor výjazdového vakcinačného tímu.

Nemocnica ešte začiatkom februára promptne zareagovala na rozbiehajúcu sa vakcináciu proti Covid-19 v SR a vzniknutú potrebu zabezpečiť očkovanie v domovoch sociálnych služieb. Klienti, ktorí patrili k najrizikovejšej skupine šíriacej sa infekcie nemali možnosť prísť do vakcinačného centra osobne. Nemocnica a BBSK spojili sily a 8. februára vyrazil do terénu prvý tím. Poslednú dávku vakcíny aplikovali 28. mája.

Banskobystrický kraj poskytol prepravu, zabezpečoval organizáciu a komunikáciu s jednotlivými zariadeniami a vyčlenil sestru, ktorá pomáhala s aplikáciou vakcín v zariadeniach, kde sestru nemali.

Nemocnica zabezpečovala plánovanie, zostavovanie očkovacích  tímov, prípravu ambulantných správ a potvrdení o očkovaní, spracovanie dokumentácie zasielanej na MZ SR a najmä prípravu vakcín.

Vakcína Pfizer/Biontech má zložitý chladiaci reťazec, preto pri vzdialenejších lokalitách musela byť  súčasťou výjazdového tímu aj farmaceutka. Tá transportovala vakcíny v chladničke a na mieste zabezpečovala riedenie,  aby bola zaistená 6-hodinová účinnosť vakcíny.

U žiadneho z klientov zariadení, v ktorých sme očkovali, neprebehla významnejšia postvakcinačná reakcia, ojedinele sa vyskytli nezávažné prejavy ako bolesti ruky, zvýšená teplota,“ zhodnotil priebeh vakcinácie MUDr. Havaj.