Vieme zistiť, či bol kliešť infikovaný baktériou borrelia, skôr a sa začnú prejavovať prvé príznaky

Našli ste si kliešťa a máte obavy či na vás nepreniesol ochorenie nazývané Lymská borelióza? Zistite to skôr ako sa u vás prejavia prvé príznaky. Naša nemocnica poskytuje vyšetrenie kliešťa na prítomnosť DNA Borrelia. Priniesť ho môžete počas pracovných dní od 7:00 do 15:00.

Ako postupovať?

• Kliešťa po vytiahnutí vložte do suchej nádoby.
  • Kliešťa môžete doniesť osobne v pracovné dni od 7:00 do 15:00 do nášho laboratória: CLK- Pracovisko klinickej mikrobiológie, budova polikliniky, 1. poschodie, Námestie L. Svobodu 1, Banská Bystrica.
  • Kliešť môže byť uschovaný v chladničke 2 až 3 dni.

Výsledky testu garantujeme do 3 pracovných dní.

Cena vyšetrenia: 32€ (vyšetrenie nie je hradené z verejného zdravotného poistenia)

Ako postupovať v prípade pozitívneho výsledku?

• Pozitívny výsledok nemusí hneď znamenať, že ste sa nakazili. Imunitný systém si môže s infekciou poradiť aj sám.
  • V prípade výskytu príznakov je potrebné kontaktovať svojho všeobecného lekára.
  • Pri výskyte nešpecifických príznakov ako únava, bolesti svalov a zvýšená teplota je odporúčaný odber krvi na dôkaz prítomnosti protilátok proti boreliam.

Príznaky ochorenia Lymskej boreliózy:

• Typickým príznakom je výskyt ohraničeného červeného fľaku (erytema migrans) s priemerom nad 10 cm, ktorý sa objaví o 1-4 týždne po zaklieštení.
  • Ďalšími príznakmi môžu byť bežné príznaky chrípky (zvýšená teplota, slabosť , bolesť kĺbov), zapálenie a opuch kĺbov, postihnutie centrálneho nervového systému,  zmeny nálady, poruchy pamäti.
  • Ochorenie môže však prebiehať aj bezpríznakovo.

V prípade doplnenia informácií o vyšetrení kontaktujte Centrálny laboratórny komplex na telefónnom čísle: 0915 831 554.