Úspešné včasné rázštepové operácie

Domov / Nezaradené / Úspešné včasné rázštepové operácie

Úspešné včasné rázštepové operácie

FNsP F. D. Roosevelta je nemocnica koncového typu a niektoré špecializované služby sú vzhľadom na ich špecifickosť poskytované pacientom z celého Slovenska. Takouto službou je aj operácia rázštepu pery u novorodeniatok.

Klinika plastickej chirurgie FNsP F. D. Roosevelta je jedinou klinikou na Slovensku a jedna z dvoch kliník v Európe, kde úspešne realizujú včasné rázštepové operácie, teda len pár dní po narodení dieťatka. V rámci týchto služieb Rooseveltova nemocnica úspešne spolupracuje s lekármi z DFNsP Banská Bystrica.

Rázštep je otvor na pere, ktorý vzniká nesprávnym vývinom tkanív pery v období vývinu bábätka ešte pred jeho narodením. Je to najčastejšia vrodená chyba tváre u detí. Nejde len o estetickú záležitosť. Ťažké formy znemožňujú napr. dojčenie.

Príčina nie je celkom jasná. Vieme však, že sa na tom podieľa dedičnosť a vonkajšie vplyvy ako chemické látky, lieky, nedostatok vitamínu A, vírusové ochorenia /rubeola, herpes/. Takéto dieťatko sa však môže narodiť aj v rodine, v ktorej sa rázštep nikdy nevyskytol alebo matke, ktorá bola ušetrená od spomínaných vonkajších vplyvov.

Zákrok netrvá dlho, podstatná je predoperačná a pooperačná starostlivosť, ktorá je vo FNsP F. D. Roosevelta v spolupráci s DFNsP Banská Bystrica na vysokej úrovni.

image_pdfimage_print