Domov » Blog » Nezaradené » Unikátna transplantácia pečene, ktorá vďaka možnej úprave veľkosti transplantovaného orgánu výrazne zvyšuje šancu pacienta na život

Koncom marca lekári Transplantačného centra Rooseveltovej nemocnice transplantovali pacientke s autoimúnnou hepatitídou novú pečeň. Ide o zápal pečene, ktorý vzniká na základe porúch imunity. Pacientka bola v konečnom štádiu zlyhania tohto orgánu, ktoré sa nevyhnutne končí smrťou.

Transplantácia bola výnimočná tým, že lekári pred samotným zákrokom vykonali redukciu pečeňového štepu, vďaka ktorému sa transplantovaný orgán zmenšil o dva segmenty. K tomuto kroku museli pristúpiť preto, lebo proporčne sa transplantovaný orgán darcu ,,nezmestil“ do tela príjemcu. Ide o druhú úspešnú transplantáciu tohto druhu na Slovensku. Obidve transplantácie s takouto úpravou orgánu darcu realizovali lekári operačného tímu Transplantačného centra Rooseveltovej nemocnice.

Bilancia práce lekárov Transplantačného centra Rooseveltovej nemocnice aj počas veľkonočných sviatkov je vysoko nadpriemerná. V priebehu 10 dní odtransplantovali celkovo štyri pečene.