Transplantácie zachránili v roku 2023 desiatky životov

Vďaka transplantácii orgánu u nás ročne zachránime desiatky  životov. Transplantačné centrum bolo v našej nemocnici zriadené už pred 34 rokmi. Sme jedinou nemocnicou na Slovensku, ktorá  transplantuje pečeň a jedným zo štyroch centier, kde sa  transplantujú obličky. Zároveň u nás vykonávame aj odbery orgánov, ktoré putujú zachraňovať životy do iných transplantačných centier.

Aj v roku 2023 sa nám podarilo vrátiť vďaka transplantácii zdravie desiatkam pacientov, ktorým zlyhával orgán. Nefunkčný orgán pacienta sme nahradili orgánom darcu.

Transplantácie v 2023

• 40  pečení
  • 26 transplantácii obličiek
  • 13 odberov orgánov od mŕtvych darcov

Transplantácie spolu

•  402 pečení (od roku 2008)
  • 1072 obličky (od roku 1991)
  • 541 odberov orgánov od mŕtvych darcov (od roku 1994)

Transplantácia orgánu je veľmi náročný multiodborový výkon, ktorý si vyžaduje absolútnu súhru tímu najmenej sto zdravotníkov.

ĎAKUJEME všetkým, ktorí sa podieľajú na týchto život zachraňujúcich transplantáciách.