FNsP F.D. Roosevelta Banská Bystrica je súčasťou jedinečného projektu, ktorý testuje diagnostiku a poskytovanie zdravotnej starostlivosti pri vybraných ochoreniach „na diaľku“, za využitia moderných technológii.
Cieľom projektu je vývoj a testovanie setu meracích zariadení a softvéru, ktoré odosielajú a spracovávajú namerané hodnoty vitálnych funkcií pacientov. Na základe pravidelného merania teploty, saturácie kyslíkom, tlaku, glukózy alebo váhy pacientom, dokáže lekár monitorovať jeho stav bez toho, aby pacient musel byť fyzicky v nemocnici alebo v ambulancii. Lekár tak vie včas zachytiť zmeny stavu a reagovať úpravou liečby.
Takýmto spôsobom na klinike monitorujú zdravotný stav u pacientov s ochorením pečene, ktorí si merajú hodnoty glykémie, keďže pečeň je hlavný orgán metabolizmu cukru v organizme. „Monitorujeme ich tlak a pulz a samozrejme váhu, pretože zadržiavanie vody je citlivým signálom, že sa v organizme pacienta v súvislosti s jeho ochorením niečo deje. Telemedicína lekára nenahrádza, ale môže významne odbremeniť pacienta od nadmerného dochádzania do nemocice a napriek tomu zvýšiť našu starostlivosť o pacienta ,“ vysvetľuje MUDr. Ľubomír Skladaný, PhD., prednosta II. Internej kliniky SZU.
Pomocou 10 setov oxymetrov a spirometrov monitorujú aj stav hospitalizovaných pacientov na Oddelení infektológie a na Oddelení pneumológie a ftizeológie ambulantných pacientov s postcovidovými stavmi a inými respiračnými ochoreniami.
„Telemedicína prináša z pohľadu efektivity nesmierne benefity ako pre pacienta tak aj pre lekárov. Tým, že vieme pacienta monitorovať na diaľku, je možné skrátiť jeho hospitalizáciu alebo počet návštev v ambulanciách. Šetria sa tým náklady, včasnou diagnostikou sa predchádza komplikáciám a v neposlednom rade získavame kvalitnú dátovú základňu pre ďalší výskum. Telemedicína má obrovský potenciál a myslím si, že sa časom stane bežnou súčasťou poskytovanej zdravotnej starostlivosti na Slovensku. Som veľmi rada, že naša nemocnice je opäť na čele pri zavádzaní inovácii v slovenskej medicíne,“ uviedla Ing. Miriam Lapuníková, MBA, riaditeľka nemocnice.
Spoločný projekt s názvom „Systém na telemedicínsku diagnostiku klinického stavu pacientov s COVID-19 a iných ochorení s príbuznými príznakmi pre minimalizáciu dopadov pandémie“ bol schválený a podporený v rámci programu „Podpora výskumu a vývoja so zameraním na zvládnutie pandémie koronavírusu a jej dopadov na obdobie rokov 2020–2021.
Rozvoj telemedicíny naberie na obrátkach v marci budúceho roku, kedy nemocnica bude vedieť vyhodnotiť prvé výsledky testovania a monitorovania a zároveň s partnermi a ďalšími poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti rozšíri „dohľad na diaľku“ u stoviek pacientov.