SME NÚTENÍ OBMEDZIŤ PLÁNOVANÉ OPERÁCIE

V nemocnici sme robili a stále robíme všetko preto, aby sme v čo najširšej miere zabezpečili poskytovanie zdravotnej starostlivosti pre všetkých pacientov, aj napriek neustále sa zhoršujúcej epidemiologickej situácii.

Bohužiaľ, počet hospitalizovaných pacientov s ochorením Covid – 19 stúpa aj u nás. Aktuálne ich máme hospitalizovaných 39.
Sedem z týchto pacientov je v kritickom stave s potrebou podpory dýchania na Klinike anestéziológie a intenzívnej medicíny SZU.
Covid-19 zasiahol aj personál a z dôvodu nakazenia sa vírusom chýba v nemocnici 27 zamestnancov prevažne zdravotníkov.

• V tejto situácii už nevieme ďalej zabezpečiť vykonávanie plánovaných operácii a sme nútení pristúpiť k ich odkladaniu u pacientov, ktorých zdravotný stav to umožní.
  •  Pacientov, ktorým bude naplánovaný termín operácie preložený, bude kontaktovať personál oddelenia a bude ich včas informovať o ďalšom postupe.

Mnohí sa pýtate, ako môže niekoľko pacientov na umelej pľúcnej ventilácii ovplyvniť poskytovanie naplánovaných operačných výkonov. Áno môže‼️ Kritický chorý pacient s ochorením Covid-19 napojený na umelú pľúcnu ventiláciu si vyžaduje špecifickú zdravotnú starostlivosť. Pacient musí byť izolovaný a vyžaduje opateru vyšším počtom špecializovaného (anestéziologického) personálu, ktorého máme, bohužiaľ, nedostatok. Sú to predovšetkým anestéziologické sestry, ktoré sú okrem starostlivosti o pacienta na lôžku aj pri operačných výkonoch. Starostlivosť o pacienta, ktorý bojuje o život jednoducho musíme zabezpečiť. Takisto musíme mať pripravené kapacity pre pacientov, ktorí majú iný akútny zdravotný problém, úraz onkologické ochorenie a o týchto pacientov je potrebné postarať sa bezodkladne.

Ani jeden zo siedmich pacientov, ktorí sú na umelej pľúcnej ventilácii, nebol proti Covid – 19 očkovaný. Keby využili toto jednoduché preventívne opatrenie, nemusel byť ich stav taký vážny, liečili by sa s vysokou pravdepodobnosťou len doma.

Prosíme Vás, využite jednoduchú prevenciu proti Covid-19 a dajte sa zaočkovať. Stále je čas. Ochráňte seba, svoje okolie, pomôžete aj nemocniciam. Vakcína znižuje riziko nakazenia sa približne na 70 % a riziko, že skončíte v nemocnici až niečo vyše 90%.