ŠETRNEJŠIA DIAGNOSTIKA PĽÚCNYCH NÁDOROV VĎAKA NOVÉMU PRÍSTROJU

Domov / Uncategorized @sk / ŠETRNEJŠIA DIAGNOSTIKA PĽÚCNYCH NÁDOROV VĎAKA NOVÉMU PRÍSTROJU

ŠETRNEJŠIA DIAGNOSTIKA PĽÚCNYCH NÁDOROV VĎAKA NOVÉMU PRÍSTROJU

Pacientom s nádorom na pľúcach sa dostane vo Fakultnej nemocnici F.D. Roosevelta Banská Bystrica šetrnejšej a presnejšej diagnostiky. Oddelenie pneumológie a ftizeológie získalo s pomocou Banskobystrického samosprávneho kraja nový prístroj – endobronchiálny kryokauter.

Sme veľmi radi, že nové prístrojové vybavenie nám umožní ďalej zlepšovať diagnostiku pacientov s onkologickými ochoreniami priedušiek a pľúc, rovnako ako aj pacientov s intersticiálnymi ochoreniami pľúc. Obe skupiny pacientov sú prognosticky nepriaznivé, preto skorá a kvalitná diagnostika prispieva k lepším vyhliadkam na možnosti liečby a tým aj na priebeh ochorenia,“ uviedol Juraj Mazal, primár Oddelenia pneumológie a ftizeologie.

Kryobiopsia v pneumológii predstavuje veľmi sľubnú metodiku získavania bioptických vzoriek, či už na diagnostiku endobronchiálnych tumorov alebo intersticiálnych pľúcnych ochorení. Technika využíva lokálne zmrazenie tkaniva kryosondou, teda súčasné primrazenie tkaniva k sonde (kryoadhézie) a jeho následnú extrakciu z dýchacích ciest. Kryosonda sa zavádza cez pracovný kanál flexibilného bronchoskopu. Týmto spôsobom môžeme získavať vzorky z endobronchiálne rastúcich tumorov, vzorky bronchiálnej sliznice ako aj vzorky z pľúcneho parenchýmu. Pri kryobiopsii nedochádza k deštrukčným zmenám ako pri kliešťovej biopsii a aj kvalita vzoriek je lepšia. Kryoterapia tiež umožňuje rekanalizovať nádorom upchaté dýchacie cesty.

Oddelenie pneumológie a ftizeológie FNsP F. D. Roosevelta poskytuje liečebnú starostlivosť pacientom z celého banskobystrického kraja. Počet pacientov vyšetrovaných na pracovisku každoročne pribúda.

Celková hodnota prístroja bola 9.000 EUR. Banskobystrický samosprávny kraj prispel sumou 4.000 EUR, zvyšok financií vyčlenila nemocnica zo svojho rozpočtu.
Radi by sme vyslovili Banskobystrickému samosprávnemu kraju poďakovanie, že prispeli časťou prostriedkov na skvalitnenie zdravotnej starostlivosti o našich pacientov,“ dodala Miriam Lapuníková, generálna riaditeľka.