Domov » Blog » Nezaradené » S diagnostikou kontaktných alergií majú na Dermatovenerologickej klinike dlhoročné skúsenosti
S diagnostikou kontaktných alergií majú na Dermatovenerologickej klinike dlhoročné  skúsenosti

Dermatovenerologická klinika diagnostikuje najširšie spektrum kontaktných a liekových alergií.
S chemizáciou nášho životného prostredia celosvetovo stúpa výskyt kontaktných alergií a jej rôznych klinických foriem. Diagnostika pôvodcu alergických reakcií na koži je dôležitým krokom k nasadeniu správnej liečba a patrí do rúk odborníka. Dermatologická klinika vykonáva v rámci Slovenska najširšie spektrum testov na látky vyvolávajúcich kožné alergie. Bezbolestné náplasťové testy, sa robia na koži chrbta a zlepujú sa zvyčajne po 48 hodinách. V Alergo-imunologickom laboratóriu kliniky vyšetrujú štandardizovanými setmi alergické reakcie na vehikulá a emulgátory, kozmetiká, kadernícke prípravky, kovoobrábacie zmesi, stomatologický materiál, antimikrobiálne látky, gumárenské chemikálie, chemikálie využívajúce sa v obuvníckom priemysle, lieky a ďalšie.

Na obr.: Odčítanie výsledku po testovaní

Kontaktná alergia vzniká reakciou kože po dotyku s dráždivou látkou. „K nepríjemnému ekzému môže človek prísť po kontakte z niklom, ktorý sa nachádza napríklad v kovovom gombíku v džínsoch,“ uvádza prednosta kliniky MUDr. Slavomír Urbanček, PhD. Nikel patrí podľa jeho slov k najalergizujúcejším kovom. K dráždivým látkam, vyvolávajúcim nežiaduce reakcie patria ďalej kyseliny a zásady, rozpúšťadlá, detergenty a čistiace prostriedky, dezinfekčné látky a viaceré kovy. Alergická reakcia sa prejavuje vo forme dermatitíd alebo ekzémov. V nemálo prípadoch prerastie až do chronického kožného ochorenia.