Reakcia FNsP F.D. Roosevelta na reportáž o nemocnici a o robotickej technológii Da Vinci v spravodajstve TV Markíza

Domov / Nezaradené / Reakcia FNsP F.D. Roosevelta na reportáž o nemocnici a o robotickej technológii Da Vinci v spravodajstve TV Markíza

Reakcia FNsP F.D. Roosevelta na reportáž o nemocnici a o robotickej technológii Da Vinci v spravodajstve TV Markíza

V spravodajstve TV Markíza boli dňa 24. a 25. 2012 odvysielané reportáže o robotickej technológii da Vinci, kde boli použité fakty vytrhnuté s kontextu, neobjektívne skresľujúce skutočnosť a FNsP F. D. Roosevelta prezentovali v obraze, ktorý nie je pravdivý.

Robotická technológia je najnovším typom minimálne invazívnej chirurgie.

Spája v sebe všetky výhody laparoskopickej a otvorenej chirurgie. Zabezpečuje pre pacienta vysokú bezpečnosť, minimalizuje straty krvi, skracuje pobyt v nemocnici, znižuje dodatočné náklady a podstatne skracuje rekonvalescenciu.

Spochybniť tieto fakty je výrazom vysokej neznalosti problematiky a neprofesionality.

Slovenskí pacienti a teda aj poistenci chodili za touto technológiou do okolitých krajín, kde im bol tento zákrok v rámci pravidiel EU plne hradený našou zdravotnou poisťovňou v sume 7000 €, čo je podstatne vyššia cena ako suma 4000 €, ktorú dnes poisťovne preplácajú za zákrok u nás.

Fakt hodný chvály, že na Slovensku existujú pracoviská, kde sa snažia poskytnúť pacientom najlepšiu a najmodernejšiu chirurgickú liečbu bol buď absolútne nepochopený alebo sa hľadá senzácia tam, kde nie je.

Robotický systém obstarávalo bývalé vedenie FNsP F.D. Roosevelta po schválení postupu Úradom pre verejné obstarávanie a jeho počiatočná prevádzka bola krytá z grantov a darov. Až po zvládnutí technológie a po dohode so zriaďovateľom a zdravotnými poisťovňami, bolo zariadenie zakúpené.

Hľadať senzácie tam, kde nie sú a ovplyvňovať verejnosť bez znalosti veci považujeme za poľutovania hodnú skutočnosť.

Vedenie FNsP F.D. Roosevelta

image_pdfimage_print