Prvý živý prenos z operácie v našom edukačnom centre

Špičkové technické možnosti novootvoreného edukačného centra využili mladí urológovia z II. Urologickej kliniky SZU, ktorí pod záštitou Slovenskej urologickej spoločnosti organizovali IX. Slovenský endourologický workshop. Predchádzajúce ročníky organizovali v priestoroch urologickej kliniky, avšak edukačné centrum ponúka na vzdelávacie podujatia vhodnejšie podmienky, vďaka ktorým sa tohto ročníka mohlo zúčastniť aj viac lekárov.

Perkutánnu extrakcii konkrementu, mini – perkutánnu extrakciu a flexibilnú ureteroskopiu s laserovou dezintegráciou konkrementu uskutočnili MUDr. Kováčik, MUDr. Chudý a MUDr. Kňazík. Počas dvoch dní mohlo naraz 15 lekárov z celého Slovenska sledovať priamy priebeh operácií, klásť operatérovi otázky a porovnávať výhody týchto miniinvazívnych techník odstránenia obličkových kamienkov. „Po dvaja účastníci mali možnosť byť pri zákrokoch a získavať tak technické zručnosti priamo pri operáciách,“ priblížil MUDr. Radoslav Kňazík, odborný garant workshopu.
„Tieto výkony robíme aj na našom pracovisku, ale urologická klinika je v tomto špička na Slovensku. Vedia nám ukázať výborné triky a tipy a je to iné vidieť a aj si to skúsiť ako len počuť. Som tu už tretíkrát, je tu priateľská atmosféra a výborná organizácia. Chodím na kongresy po Slovensku a okolitých krajinách, ale toto je naozaj vysoká úroveň,“ zhodnotil jeden z účastníkov workshopu, MUDr. Martin Mošon z Urologického oddelenia Univerzitnej nemocnice L. Pasteura v Košiciach.

On-line prenos počas IX. Slovenského endourologického workshopu bol prvým živým prenosom z operačného zákroku vysielaný v novootvorenom edukačnom centre EDUKA.