ECMO prispelo prvýkrát k záchrane ťažko zraneného pacienta

  ECMO prispelo prvýkrát k záchrane ťažko zraneného pacienta

  Máme ďalšie novinky z ECMO centra . Anestéziológovia použili prvýkrát na Slovensku mimotelové okysličenie u pacienta s mnohopočetnými zraneniami, vrátane ťažkého poranenia pľúc. Vďaka rýchlemu konaniu kolegov mu tak s veľkou pravdepodobnosťou ECMO zachránilo život .

  ČO SA STALO

  Pacienta s ťažkým poranením hrudníka a mnohopočetnými poraneniami po vážnej dopravnej nehode priviezla posádka rýchlej zdravotnej služby k nám na urgentný príjem, kde ho už čakal tím našich zdravotníkov . Hneď po jeho príchode sa kvôli jeho vážnemu stavu začal boj za záchranu jeho života.

  Stav pacienta bol taký vážny , že by aj naozaj krátky presun zo sály urgentného príjmu na centrálne operačné sály nemusel prežiť. Tím našich zdravotníkov sa preto rozhodol vykonať všetky nevyhnutné zásahy medicínskeho aj operačného charakteru priamo na sále na urgente.

  Napriek veľkej snahe všetkých na sále sa stav pacienta zhoršoval a dochádzalo k prehlbovaniu respiračného a ventilačného zlyhania pľúc.

  AKO POSTUPOVALI NAŠI LEKÁRI

  Službukonajúci intenzivisti neboli schopní pacienta ďalej ventilovať pomocou umelej pľúcnej ventilácie a preto pristúpili k naozaj náročnému kroku. Pacienta aj pri jeho mnohých poraneniach napojili na VV-ECMO – mimotelové okysličovanie. Práve tento krok našich odborníkov pravdepodobne zachránil pacientovi život.

  Počas hospitalizácie pacient absolvoval ešte ďalšie operačné výkony, jeden z nich aj napojený na ECMO.

  Po vyše týždni bol pacient odpojený od ECMO a pri pretrvávajúcej potrebe umelej pľúcnej ventilácie bol preložený do spádovej nemocnice.

  Sme veľmi hrdí na našich odborníkov, ktorí vedia aj vo vypätých chvíľach postupovať s rozvahou a aj pacientov vo vážnom stave dokážu doslova „zobrať hrobárovi z lopaty“.

  Pokiaľ je nám známe, ide o prvého pacienta na Slovensku so život ohrozujúcimi združenými poraneniami napojeného na ECMO podporu.