Ortopedická klinika SZU

  Endoprotetika (náhrada) bedrových kĺbov, kolien, ramenných kĺbov, lakťových kĺbov a členkov..
  Ortopedická klinika SZU

  Poslanie, hodnoty, vízia

  Klinika ortopédie FNsP F. D. Roosevelta ošetruje ortopedicky chorých pacientov Banskobystrického kraja, ale v určitých prípadoch z celého Slovenska. Hlavnou pracovnou náplňou je endoprotetika (náhrada) bedrových kĺbov, kolien, ramenných kĺbov, lakťových kĺbov a členkov. V rámci zlepšovania pooperačnej starostlivosti o pacientov po týchto operáciách sme vyvinuli originálny rehabilitačný videoprogram. Okrem aktívnej rehabilitácie, prezentujeme pacientom videoprogram počas hospitalizácie priamo na televíznych obrazovkách na každej izbe.

  Arthroskopické (miniinvazívne vnútrokĺbové ) operácie sa vykonávajú v celej škále v kolene, ale aj v iných kĺboch – rameno, lakeť a členok. Artroskopické operácie majú na našom oddelení skoro 30 ročnú tradíciu a zahŕňajú aj všetky rekonštrukčné operácie na chrupavke a väzivovom aparáte kĺbov. Tieto operácie realizujeme aj v režime jednodňovej chirurgie, bez nutnosti hospitalizácie pacienta.

  O onkologicky chorých pacientov sa staráme v spolupráci s onkologickým a hematologickým oddelením (histologizácia, dekompresné a stabilizačné operácie, vrátane implantácii tzv. nádorových endoprotéz , čo považujeme za“ končatiny záchovné operácie“. V spolupráci s hematologickým oddelením operujeme aj pacientov s hemofíliou (synovectomie a rekonštrukcie patologických fraktúr). Už takmer 20 rokov sa zaoberáme aj spondylochirurgiou, hlavne onkologických pacientov. Vykonávajú sa u nás aj bazálne ortopedické zákroky, ako sú korekčné osteotómie dlhých kostí, operácie halluxov, priečne plochej nohy, exostóz, dézy kĺbov, operácie nestability kĺbov, operácie na šľachách a ich obaloch.V rámci akútnej medicíny vyšetrujeme a operujeme komplexne celú škálu mäkkého (šľachovo-svalového) končatinového traumatizmu.

  Dlhoročnú tradíciu máme aj v starostlivosti o športovcov, keď viacerí lekári pôsobia v realizačných tímoch športových klubov a reprezentácie Slovenska.

  Z konzervatívnej liečby sa venujeme liečbe akútnych a chronických bolestí chrbtice, chorobám z preťažovania a ortopedickým deformitám.

  OZNAM

  Vážení pacienti,

  z dôvodu obmedzovania plánovanej zdravotnej starostlivosti počas obdobia pandémie  sa predĺžili čakacie doby na operácie výmeny kĺbových náhrad  na 1,5 až 2 roky. Robíme všetko preto, aby sme tieto lehoty skrátili, avšak vyžaduje si to čas. Prosíme Vás preto o trpezlivosť a pochopenie. Ďakujeme. 

  Vedenie kliniky / oddelenia

  MUDr. Ján Šima, PhD.

  Zástupca prednostu ortopedickej kliniky, Lekár