Denný stacionár Lúč
Denný stacionár Lúč sa počas rekonštrukcie II. Psychiatrickej klinky SZU presťahoval do náhradných priestorov v centre mesta v Poliklinike na Hornej 60/3, 974 01 Banská Bystrica.
Tel: +421 48/4335 848
Snahy o vytvorenie psychiatrického stacionára v Banskej Bystrici majú dlhú históriu. Ešte v roku 1991 MUDr. Vladimír Velický vypracoval projekt denného stacionára, ktorý mal byť zriadený v bývalej Vile doktora Liseckého v Radvani. K realizácii projektu však nedošlo. V roku 1996 boli riaditeľstvom FNsP F. D. Roosevelta psychiatrickému oddeleniu poskytnuté priestory nad vrátnicou starého nemocničného areálu, ktoré sa po úprave javili ako vhodné na zriadenie stacionára. Jeho prevádzka bola oficiálne otvorená 1.2.1998. Stacionár počítal s kapacitou 15 miest, čo platí aj v súčasnosti, keď sa už nachádza v budove II. Psychiatrickej kliniky. Od začiatku bola liečebná starostlivosť zameraná na oblasť doliečovania psychóz, liečbu a doliečovanie úzkostných a depresívnych porúch, psychických porúch podmienených stresom a organických psychických porúch.
Hoci spájanie pacientov s uvedenými diagnostickými kategóriami nebýva v psychiatrických stacionároch zvykom, naše skúsenosti potvrdili a naďalej zdarne potvrdzujú pôvodné predpoklady, že zmiešaná komunita a skupina sa viac približuje reálnym životným podmienkam a že interakcie medzi pacientmi v nej sú bohatšie a napomáhajú návratu do bežnej každodennosti.
Do stacionára zaraďujeme pacientov po hospitalizácii na II. Psychiatrickej klinike, ktorí si ešte vyžadujú rôzne formy doliečenia, ale aj ambulantných pacientov, ktorí nevyžadujú ústavnú starostlivosť alebo si ju z rôznych dôvodov neprajú, či pacientov s chronickými psychickými poruchami, ktorí sú spoločensky izolovaní, bez potrebného sociálneho rytmu.
Program stacionára je koncipovaný na 6 hodín. Obsahuje rozcvičku, komunitu, relaxačné techniky, psychoterapeutickú skupinu, biblioterapiu a pracovnú terapiu. Súčasťou stacionára sú aj vychádzky a spoločný klub. Podľa rôznorodých osobných a klinických potrieb sa pacientom poskytuje aj individuálna psychoterapia. Integrálnym prvkom stacionára je psychofarmakologická liečba a vizity či individuálne návštevy pacientov psychiatričkou. V utorky bývajú vizity s prednostom kliniky.
Pôvodne tvorili personál stacionára jeden psychológ, jeden liečebný pedagóg a dve sestry. Psychiater prichádzal do denného stacionára priemerne na dve hodiny denne. Personálne obsadenie sa postupne menilo a aktuálne sa zloženie terapeutického tímu ustálilo na troch členoch. Pozostáva z liečebnej pedagogičky PaedDr. Anny Lukáčovej, psychiatričky MUDr. Danice Lukovej a jednej sestry. Organizačne sme sa museli prispôsobovať požiadavkám Ministerstva zdravotníctva a zdravotným poisťovniam. Napríklad bola zriadená ambulancia denného stacionára, pričom dĺžka pobytu pacienta v stacionári je maximálne 90 dní ročne.
Denný stacionár považujeme za veľmi dôležitú súčasť psychiatrickej liečby. Umožňuje aplikáciu plnohodnotnej psychoterapeutickej, sociálnej, rehabilitačnej a psychofarmakologickej terapie bez straty kontaktu pacienta s domácim prostredím. Vytvára priestor pre sociálnu interakciu, vedie k nácviku a upevňovaniu sociálnych zručností a kompetencií, rozvíja tvorivé schopnosti, poskytuje dôležitú edukáciu o psychických poruchách širokého spektra a prostredníctvom psychoterapeutických metód iniciuje mechanizmy sebapoznávania a sebaregulácie.
PaedDr. Anna Lukáčová, MUDr. Michal Patarák, PhD.
Na Vašom názore nám záleží.
Veríme, že na základe zozbieraných dát zlepšíme výsledky poskytovania zdravotnej starostlivosti, ktoré od nás očakávate.