Pandémiu nám počas troch týždňov pomáhali zvládať zdravotníci z Dánska a Belgicka

Pandémiu nám počas troch týždňov pomáhali zvládať zdravotníci z Dánska a Belgicka

“ Boli sme veľmi milo prijatí a je o nás dobre postarané. Ľudia sú k nám veľmi priateľskí a nápomocní. Sme radi, že tu môžeme byť a môžeme byť podporou pre kolegov z nemocnice. Vždy je to výzva, ísť do inej nemocnice, ale sme zdravotníci.

A keď niekto požiada o pomoc a vy viete pomôcť, urobíte to,“ zhrnula svoje dojmy Grit Klan, členka prvej dánskej výpravy zdravotníkov, ktorí od piatku 12. Marca 2021 pomáhajú v našej nemocnici.

 

Pomáhajú na Klinike anestéziológie a intenzívnej medicíny zdravotníci. Misia zahraničných zdravotníkov v našej nemocnici ešte nekončí, pôsobenie zahraničných zdravotníkov v nemocnici je naplánované do 2. apríla, ale jednotlivé tímy sa vystriedajú.

 

V nemocnici sa v 7 a 10- dňových intervaloch vystriedali štyri tímy lekárov a sestier z Dánska a Belgicka, ktoré boli rozdelené do skupín a v nemocnici boli zaradení v 12 – hodinových službách podľa toho, kedy to bolo najviac potrebné.

 

Zo začiatku bolo potrebné prelúskať sa rôznymi nuansami ako napríklad vedenie dokumentácie a v akom jazyku, či budú na klinike v zmiešaných tímoch spolu s našimi zdravotníkmi alebo vytvoria vlastnú skupinu pri lôžku pacienta, zosúladiť a odkomunikovať si postupy pri liečbe, pretože v jednotlivých krajinách sa môžu mierne líšiť.

 

Samostatnou kapitolou bolo vyriešenie aj každodennej komunikácie, ale tú nám bravúrne pomáha zvládnuť 9 tlmočníkov – dobrovoľníkov.

 

Každopádne príchod a pôsobenie zahraničného tímu si veľmi vážime a veríme, že bol pre obe strany nezabudnuteľnou skúsenosťou.

 

Ďakujeme Vám, že ste nám prišli pomôcť v ťažkom období a nechali doma svojich blízkych, aby ste boli podporou pre vyčerpaných kolegov na Slovensku

image_pdfimage_print