PACIENTI ČAKAJÚ NA VÝMENU KĹBOVEJ NÁHRADY KRATŠIE O OSEM MESIACOV

Domov / Nezaradené / PACIENTI ČAKAJÚ NA VÝMENU KĹBOVEJ NÁHRADY KRATŠIE O OSEM MESIACOV
PACIENTI ČAKAJÚ NA VÝMENU KĹBOVEJ NÁHRADY KRATŠIE O OSEM MESIACOV

PACIENTI ČAKAJÚ NA VÝMENU KĹBOVEJ NÁHRADY KRATŠIE O OSEM MESIACOV

Vedenie FNsP F.D. Roosevelta (FNsP FDR) na tlačovej besede 23. mája 2013 prezentovalo úspechy, ktoré dosiahli pri znižovaní čakacích dôb na výmeny kĺbových náhrad. Výmeny kĺbových náhrad patria medzi zákroky, na ktoré Slovenskí pacienti musia najdlhšie čakať. Na čakacích listinách zdravotných poisťovní sú tisícky pacientov. Vyskytli sa aj extrémne prípady, kedy sa pacient dostal na zákrok až po 4 rokoch.
Ešte v roku 2013 vo FNsP FDR operovali pacientov, ktorí čakali na zákrok v priemere 18 mesiacov.
FNsP FDR je najväčšia nemocnica v Banskobystrickom kraji a s výnimkou Lučeneckej sa výmeny kĺbov v ostatných zdravotníckych zariadeniach v kraji nevykonávajú. Nápor pacientov na zariadenie je preto veľmi vysoký. Vedenie nemocnice spolu s Oddelením ortopédie uskutočnili kroky, vďaka ktorým sa čakanie za posledný rok znížilo na 10 mesiacov.

Ortopédi vďaka rekonštrukcii a prístavbe operačných sál, ktorú FNsP FDR dokončila v októbri 2013 získali jednu operačnú sálu navyše. Teraz operujú na troch, čo im umožnilo zvýšiť počet výkonov, najmä totálnych endoprotéz.
Pri skrátení čakania pacientov zohráva nenahraditeľnú úlohu aj manažovanie pacienta. „V tejto oblasti sme urobili významný krok tým, že sme prijali pracovníčku, ktorá má na starosti tvorbu a správu čakacej listiny, logistiku pacientov, ich kontaktovanie, zasielanie korešpondencie a plánovanie hospitalizácii a zákrokov. Takže nevznikajú prestoje v operačnom programe a eliminovali sa prípady, kedy pacient objednaný na zákrok, z rôznych dôvodov jednoducho neprišiel. Pacientov dôsledne informujeme čo ich čaká pred, počas a po operácii, nielen pri vyšetreniach v ambulancii, ale pripravili sme pre nich informačné materiály s presnými pokynmi. Tento krok si pochvaľujú najmä starší pacienti.“ prezentoval ďalšie opatrenia, riaditeľ nemocnice MUDr. Vladimír Baláž, PhD. „Čo je však dôležité, nie sú len čísla, ale aj kvalita. Kvalita znamená, to koľko majú naši pacienti revíznych operácii, kedy môžu ísť domov a čo sa s nimi deje po operácii.. A tu musím pochváliť naše pracovisko ortopédie, že naši pacienti ležia v nemocnici v priemere päť dní, čo je výborné číslo, majú včasnú rehabilitáciu a vedia sa včasne vrátiť do svojho bežného života, čo môžem potvrdiť na vlastnej koži, lebo som tri takéto operácie u nich absolvoval,“ doplnil riaditeľ.
„Výmenu kĺbu indikuje odborný lekár – ortopéd pri degeneratívnych ochoreniach veľkých kĺbov horných a dolných končatín /bedro, koleno, členok, rameno, lakeť/ po posttraumatických a vrodených deformáciách uvedených kĺbov. Myslím si, že pri tempe aké sme nastúpili budú o rok čakačky len 8 mesiacov. “ priblížil primár oddelenia MUDr. Pavol Legíň.

image_pdfimage_print