Otvorili sme Oddelenie maxilofaciálnej chirurgie

Domov / Uncategorized @sk / Otvorili sme Oddelenie maxilofaciálnej chirurgie
Otvorili sme Oddelenie maxilofaciálnej chirurgie

Pacienti s úrazmi a nádormi v tvárovo-čeľustnej oblasti majú konečne dostupnú chirurgickú zdravotnú starostlivosť aj v banskobystrickom kraji. Vo fakultnej nemocnici s poliklinikou F. D. Roosevelta Banská Bystrica 26. októbra 2018 slávnostne otvorili zrekonštruované priestory nového Oddelenia maxilo-faciálnej chirurgie.

Tím odborníkov pomáha najmä pacientom s úrazmi a onkologickými ochoreniami v oblasti tváre.
„Zaoberáme sa najmä liečbou nádorov v oblasti dutiny ústnej, tváre a krku. V tejto oblasti poskytujeme komplexnú chirurgickú liečbu, vykonávame celé spektrum operačných výkonov od jednoduchých zákrokov po rozsiahle resekčné zákroky. Vzniknuté defekty rekonštruujeme s využitím komplexných chirurgických postupov rekonštrukčnej chirurgie, vrátane voľných mikrovaskulárnych lalokov. Pacientom po úraze poskytujeme liečbu zlomenín tvárových kostí, poranení zubov a mäkkých tkanív tváre,“ vysvetlil primár Oddelenia maxilofaciálnej chirurgie Rastislav Slávik. Napríklad mužovi po výbuchu zábavnej pyrotechniky poskytli takú odbornú chirurgickú starostlivosť, že mu úraz na tvári nezanechal takmer nijaké viditeľné následky. Ďalšiemu zas časti rakovinou poškodených tvárových kostí po ich odstránení dokonca vymodelovali z kosti pacientovho predkolenia. Spevnili ich titánovými dlahami, ktoré na mieru vyhotovili podľa predlohy pacientovho CT na 3D tlačiarni.

Maxilofaciálna chirurgia doplní komplexnosť zdravotnej starostlivosti o traumatologického pacienta, ktorú FNsP F. D. Roosevelta Banská Bystrica poskytuje na vysokej úrovni. Nemocnica tým zároveň splní podmienky, aby časom mohla pôsobiť ako jedno z traumacentier v Slovenskej republike. Otvorenie oddelenia je zároveň doplnením úzko špecializovanej zdravotnej starostlivosti, ktorá v rozsiahlom regióne banskobystrického kraja doteraz pacientom chýbala,“ priblížila ministerka zdravotníctva SR Andrea Kalavská.

Stomatochirurgia bola kedysi dôležitou súčasťou zdravotnej starostlivosti poskytovanej v našej nemocnici. V čase otvorenia nového nemocničného areálu, v roku 1982, malo stomatochirurgické oddelenie dokonca 30 lôžok. Priestory, ktoré dnes po rekonštrukcii otvárame, patrili kedysi práve tomuto oddeleniu. Som veľmi rada, že sa nám po dlhoročnej prestávke podarilo tento nadstavbový medicínsky odbor v našej nemocnici oživiť a získať si kvalitný tím odborníkov, ktorí ho budú zastrešovať,“ dodala generálna riaditeľka nemocnice Miriam Lapuníková.

Oddelenie maxilofaciálnej chirurgie je oficiálne v prevádzke od novembra 2017. Ambulantnú starostlivosť však doteraz poskytovalo v priestoroch ambulancií Oddelenia urgentného príjmu a operačné výkony sa realizovali na centrálnych operačných sálach. Oddelenie má momentálne 10 lôžok pričlenených k oddeleniu ORL a pracuje tu sedem lekárov.

Stavebné úpravy, nákup zdravotníckej techniky a vybavenia si vyžiadal investíciu necelých 400 tis. EUR. Nemocnica projekt financovala zo zdrojov vyčlenených zo svojho rozpočtu a časť bola poskytnutá z kapitálových výdavkov Ministerstva zdravotníctva SR.