Odborníčka z II. Onkologickej kliniky SZU prednášala študentom o škodlivosti fajčenia

Domov / Nezaradené / Odborníčka z II. Onkologickej kliniky SZU prednášala študentom o škodlivosti fajčenia

Odborníčka z II. Onkologickej kliniky SZU prednášala študentom o škodlivosti fajčenia

Vedúca fyzička RNDr. Jitka Pupalová z II. Onkologickej kliniky SZU zorganizovala na tému škodlivosti fajčenia pre študentov tretieho ročníka Hotelovej akadémie v Banskej Bystrici exkurziu spojenú s prednáškou.
Spolu s kolegami onkológmi sa dennodenne stretávajú s vážnymi dôsledkami, aké dokáže na ľudskom zdraví zanechať fajčenie. Ako matka dospievajúceho syna, sa rozhodla využiť svoje skúsenosti a vyzbrojiť jeho spolužiakov proti tomuto škodlivému návyku šírením osvety.
Dvadsaťpäť študentov a traja profesori si počas prednášky vypočuli akými škodlivými účinkami fajčenie vplýva na ľudský organizmus, aké choroby následkom fajčenia vznikajú, aká je ich diagnostika, ale najmä liečba za použitia najmodernejšej ožarovacej techniky – lineárneho urýchľovača s mnoholamelovým kolimátorm. Exkurzia na onkologickom pracovisku s ukážkou ožarovacej techniky bolo názorným doplnením prednášky. Cieľom prednášky malo byť varovanie pred dôsledkami fajčenia ako rôzne druhy rakoviny, znižovanie potencie u mužov, spontánne potraty u žien, nedonosené deti so zníženou imunitou, znížená výkonnosť, vypadávanie vlasov a zubov, predčasné starnutie a predčasná smrť. „Myslím si, že exkurzia a prednáška študentov zaujala, lebo prejavili záujem o danú tému a aktívne diskutovali“, zhodnotila svoju iniciatívu RNDr. Pupalová.
Sme radi, že naši odborníci nevyužívajú svoje skúsenosti už len pri liečbe ochorenia, ale aj pri informovaní, ako sa dá ochoreniu predchádzať.

image_pdfimage_print