Odborníci z našej nemocnice pomáhajú rozbehnúť robotické operácie v Maďarsku

Odborníci z našej nemocnice pomáhajú rozbehnúť robotické operácie v Maďarsku

Urológovia z FNsP F. D. Roosevelta Banská Bystrica školia lekárov z Urologickej kliniky Semmelweisovej univerzity v Budapešti, kde ako v prvej nemocnici v Maďarsku zakúpili v roku 2022 robotický systém da Vinci a zavádzajú túto šetrnú metodiku pre maďarských pacientov.

Pre zapojenie týchto systémov do praxe je nutné, aby maďarskí kolegovia robili prvé operácie pod kontrolou certifikovaného školiteľa – proktora.

V roku 2021 bolo Centrum robotickej chirurgie nemocnici v Banskej Bystrici pre svoje nadštandardné skúsenosti a kvalitu akreditované ako European Proctoring and Observation Center, čo je vlastne európske referenčné centrum pre robotické výkony v urológii pre strednú Európu. Hlavným garantom je MUDr. Jozef Babeľa PhD., ktorý  bol aj proktorom pri prvých operáciách profesora  Pétra Nyirádyho v Budapešti a kliniku navštívil v priebehu posledných mesiacov dvakrát. Zaujímavosťou je, že na ramená robota boli napojené naraz dve ovládacie konzoly, čo umožnilo operovať obom lekárom súčasne a kedykoľvek prevziať operáciu proktorom, alebo ukazovať priamo v operovanom teréne ďalšie kroky, ktoré má školený lekár urobiť.

 

 „Som veľmi rád, že môžeme zúročiť dlhoročné skúsenosti a ich odovzdaním pomôcť našim susedným kolegom pri zavedení modernej metodiky. Pôsobisko profesora Nyirádyho je najstaršou urologickou klinikou v Európe a je pre nás preto veľkou cťou, že si ako školiteľa vybrali naše centrum. Zároveň sme nadviazali nové priateľstvá a vytvorili si ďalšie možnosti spolupráce v oblasti urológie na oboch stranách,“ uviedol vedúci centra roboticky asistovanej chirurgie MUDr. Vladimír Baláž, PhD., ktorý je zároveň prednostom Urologickej kliniky SZU.

 

Profesor  Nyirády s kolegami navštívil pred pár dňami aj pracovisko v Banskej Bystrici, kde už samostatne operovali prvých pacientov s karcinómom prostaty.

Rád by som vyjadril srdečnú vďaku za veľmi milé a priateľské privítanie na vašom oddelení a tiež za nezabudnuteľné chvíle strávené v Banskej Bystrici. Gratulujem vám k dosiahnutiu úspechov na najvyššej európskej úrovni. Myslím si, že je veľmi dôležité, aby naše krajiny spolupracovali. Sme Stredoeurópania, máme veľmi podobné problémy, máme podobné nemocnice, podobných pacientov a rozumieme si lepšie, ako keby nás školil niekto z inej krajiny. S kolegami z banskobystrického centra sme viac než len susedia, sme aj priatelia. Bolo pre mňa veľkou výhodou, keď mi mal kto počas prvých výkonov poradiť a zároveň mi odovzdať tipy a triky, ktoré oni počas dlhej praxe nazbierali,“ priblížil svoje dojmy  profesor Nyirády.  

 

Výsledkom je aj spolupráca pri rozbehnutí roboticky asistovaných operácií na konečníku, na ktoré sa pod odborným vedením ďalšieho z certifikovaných školiteľov z centra v Banskej Bystrici MUDr. Ladislava Šinkoviča, PhD., MBA. pripravujú chirurgovia nielen zo Semmelweisovej univerzity ale aj z Národného onkologického inštitútu v Budapešti, ako aj kolegovia z Poľska.

 

V Centre robotickej chirurgie v Rooseveltovej nemocnici v Banskej Bystrici, od jeho založenia v roku 2011, vykonali viac ako 4 000 roboticky asistovaných výkonov. Od roku 2021 má centrum dva operačné roboty 4. generácie daVinci X. V poslednej dobe vykonávajú už viac ako 500 robotických výkonov ročne.

Približne 75% výkonov je urologických, zvyšok tvoria robotické výkony v chirurgii, gynekológii a krčnom lekárstve.

Hlavnou operačnou diagnózou je karcinóm prostaty, kde bolo urobených  približne 2 300 roboticky asistovaných radikálnych prostatektómií. Centrum za účelom vzdelávania sa už navštívili kolegovia z viacerých európskych krajín.

image_pdfimage_print