Domov / Uncategorized @sk / OCHORENIA CIEV DIAGNOSTIKUJÚ A LIEČIA VO FNSP F. D. ROOSEVELTA NA NOVOM ANGIOGRAFE

Od februára vykonávajú rádiológovia vo FNsP F. D. Roosevelta Banská Bystrica diagnostiku a intervenčné zákroky na cievach na novom angiografickom prístroji.
Angiografické pracovisko spustili do prevádzky po dvojmesačnej rekonštrukcii priestorov a inštalácii nového prístroja na Oddelení rádiológie.
Srdcovo-cievne ochorenia stále patria medzi najčastejšiu príčinu úmrtia Slovákov. Angiograf je dôležitým zobrazovacím prístrojom pri diagnostike ochorení cievneho systému a umožňuje výkon širokého spektra vaskulárnych a nevaskulárnych intervenčných rádiologických zákrokov. „Rádiológ zavedie do cievy katéter, ktorým sa dostane do rôznych častí cievneho systému v tele pacienta. Zúženú cievu môže rozšíriť, uzavretú cievu spriechodniť, alebo ju uzavrieť a tým vyradiť z obehu. Pomocou rôznych pomôcok dokážeme odstrániť aj krvnú zrazeninu. Celý proces pri zákroku však rádiológ nesleduje ako chirurg priamo v operačnom poli, ale na obrazovke angiografu“, vysvetľuje princípy intervenčnej rádiológie primár Oddelenia rádiológie MUDr. Stanislav Okapec.
Výhodou nového prístroja je jeho plná digitalizácia, nižšie dávky žiarenia pri zachovaní vysokej kvality obrazu, 3D zobrazenia a umožňuje jednoduchší prístup lekára k pacientovi zo všetkých strán.

Foto: Intervenčný zákrok na novom angiografe

Na rádiologickom pracovisku FNsP F.D. Roosevleta sa vykonávajú vaskulárne, neurointervenčné, onkointervenčné a nevaskulárne zákroky. V spolupráci s cievnymi chirurgmi dokážu vystužiť výduť brušnej aorty, pri ktorej prasknutí by pacient mohol vykrvácať. V spolupráci s neurológmi vykonávajú endovaskulárnu liečbu cievnych mozgových príhod, vďaka čomu je banskobystrická nemocnica jedným zo štyroch reálne fungujúcich stroke centier na Slovensku. Pri zlyhaní konzervatívnej liečby ochorení pečene, ktoré sú spojené s akútnym krvácaním z pažerákových varixov dokážu vytvorením skratu medzi vrátnicovými a pečeňovými žilami zabrániť vykrvácaniu pacienta. Túto metodikou zaviedli rádiológovia vo FNsP F.D. Roosevelta Banská Bystrica v roku 2001 ako prví na Slovensku a dodnes sú jediným pracoviskom, ktoré ju vykonáva.
Nový prístroj vrátane integrovaného ultrasonografu stál 1,5 milióna EUR. Spracovanie projektu a stavebné prácne si vyžiadali investíciu 120 tis. EUR. Nemocnica angiograf financovala kombináciou zdrojov z kapitálových výdavkov od Ministerstva zdravotníctva SR a svojho rozpočtu.