O pacientov s cievnou mozgovou príhodou sa postaráme 24 hodín 7 dní v týždni

Možností ako pomôcť pacientovi postihnutému cievnou mozgovou príhodou je viacero. V našej nemocnici poskytujeme najkomplexnejšiu zdravotnú starostlivosť v nepretržitom režime a pod jednou strechou, ako v jednej z mála nemocníc v SR.

V 85 % prípadoch CMP zapríčiňuje arteriálny uzáver, ostatných 15 % spôsobuje krvácanie do mozgu.
Akonáhle nám záchranná zdravotná služba z terénu avizuje príchod pacienta s predpokladanou CMP, vo FNsP FDR sa aktivizuje celý stroke tím, čiže zdravotníci od sanitára na urgentnom príjme, neurológa, laboratórny diagnostici, až po intervenčného rádiológa na angiografickom pracovisku.

Pacient nestráca čas a ide po vstupe do nemocnice rovno na CT vyšetrenie a dostáva ihneď infúznu trombolýzu na rozpustenie krvnej zrazeniny. Ak neurológ zhodnotí, že konzervatívna liečba upchatú cievu nespriechodní, pacienta indikuje na zákrok a ihneď ho prevezme intervenčný rádiológ, ktorý odstráni zrazeninu mechanicky (trombektómia). Ministerstvo zdravotníctva SR vytvorilo zoznam 43 pracovísk, ktoré dokážu v nepretržitom režime poskytnúť pacientom s CMP intravenóznu trombolýzu a 9 špecializovaných pracovísk vykonávajúcich mechanickú trombektómiu.

Vo FNsP FDR je navyše v režime 24/7 k dispozícii aj neurochirurgický tím, ktorý sa postará o pacienta ak mu cieva praskne a zapríčiní život ohrozujúce krvácanie do mozgu. V prípade komplikácii po intervenčnom zákroku, sú ihneď k dispozícii aj cievni chirurgovia.
Ďalšou veľkou výhodou banskobystrického stroke centra je, že všetky liečebné metodiky sú pacientovi k dispozícii v jednej budove. Postihnutý pacient tak nestráca vzácne minúty prevozom z budovy do budovy ako je tomu u niektorých nemocníc pavilónového typu.