Zvučné mená svetovej chirurgie i nový program pre pacientov
Počas dvoch dní, vo štvrtok, 21. a v piatok, 22. novembra 2024 sa stretli na Táloch chirurgovia z celého Slovenska a významní chirurgovia z Českej republiky. Svoje miesto tu však každoročne majú aj zahraniční hostia. Pozvanie prijali tentokrát svetoznámy profesor Bill Heald či docent José Goncalver Moreira de Azevedo, PhD. Obaja pôsobia v Champalimaud Foundation v Lisabone a v rámci svojich prednášok hovorili o možnostiach zdokonalenia operačnej techniky a zachovania nervových zakončeniach pri operácii konečníka. Nechýbala ani aktuálna téma známa ako watch&wait, pri ktorej časť pacientov s karcinómom konečníka môže byť vyliečená iba onkologickou liečbou bez operácie.
Novinky, odporúčacie postupy, riešenia rôznych komplikovaných situácií či spolupráca s inými chirurgickými odbormi. Aj to boli témy prednášok novembrového kongresu. Zástupcovia Rooseveltovej nemocnice hovorili, okrem iného, aj o novovznikajúcom projekte v Banskej Bystrici, tzv. ERAS nemocnici a Prehabilitačnom programe pred veľkými operačnými výkonmi.
„Cieľom akéhokoľvek operačného zákroku je, v prvom rade, vykonať ho úspešne. Následne je našou víziou spraviť všetko preto, aby sa pacient dostal čo najskôr domov a do bežného života v plnej sile. Existujú na to konkrétne a jasne stanovené pravidlá, ktoré používame na našej chirurgii minimálne 15 rokov. Pokiaľ hovoríme o operácii konečníka a hrubého čreva, a teda kolorektálnej chirurgii, našou snahou je, aby sa pacient dostal z nemocnice do domáceho prostredia už štyri dni po zákroku. My vieme urobiť pre pacienta maximum, existuje však významná súčasť protokolov, ktorá hovorí o fyzickej, nutričnej a psychickej pripravenosti pacienta pred výkonom. Je však potrebné, aby na nej participoval sám pacient, a ktorú ako tzv. Prehabilitačný program momentálne pripravujeme pre každého pacienta individuálne. Boli by sme tak jediné pracovisko na Slovensku, ktoré je schopné takto pacientov menežovať,“
vysvetľuje doc. MUDr. Ľubomír Marko, PhD, prednosta II. Chirurgickej klinky SZU Fakultnej nemocnice s poliklinikou F. D. Roosevelta Banská Bystrica. Vytvorené a kreované centrum nebude zamerané len na oblasť chirurgie, hoci sa začne práve ním a urológiou. Následne by sa mohli pridať oddelenia ako ortopédia, gynekológia, neurochirurgia, pacienti pred onkologickou liečbou a pod.
Nemocnica sa snaží na kongres pravidelne pozývať mená, ktoré v oblasti chirurgie niečo znamenajú, či už na domácej alebo zahraničnej pôde. V minulých rokoch sa zúčastnil napríklad prof. Paolo Miccoli z Pisy, ktorý zaviedol MIVAT (Minimally Invasive Video-Assisted Thyroidectomy) operácie štítnych žliaz, ako po svete tak i na našom pracovisku. Taktiež to bol prof. Amjad Parvaiz ako proktor daVinci robotickej chirurgie, ktorý okrem prezentácií vykonal aj „live surgery” s priamym prenosom do kongresovej miestnosti. Jedným z najvýznamnejších hostí a zároveň prednášajúcim počas tohto ročníka bol prof. Bill Heald, ktorý v roku 1982 ako prvý opísal TME – totálnu mezorektálnu excíziu ako kľúčovú metódu onkologicky správnej operácie pri resekcii konečníka. Vo všeobecnosti je akceptovaná a používaná všetkými chirurgmi na svete do dnes. Na Slovensku bol prvýkrát a návštevu si v srdci Európy podľa vlastných slov užíval.
„Dúfam, že naša spolupráca bude vo významnej miere pokračovať nielen v rámci zlepšovania chirurgickej techniky, ale aj v už spomínanej watch&wait metóde,”
hovorí profesor Bill Hield. Následne načrtol možnosti zavedenia takejto metódy na Slovensku, v režime dizajnovanom priamo na naše podmienky.
Kongres miniinvazívnej chirurgie je jedným z najväčších na Slovensku. Každoročne sa na ňom zúčastňuje viac než 200 účastníkov. Za jeho organizáciou stojí doc. Marko spolu s II. Chirurgickou klinikou SZU, Sekciou endoskopickej chirurgie pri SCHS a Sekce endoskopické a miniinvazivní chirurgie pri ČCHS, pod záštitou FNsP F. D. Roosevelta BB a Slovenskej zdravotníckej univerzity.