V oblasti kolorektálnej chirurgie zoperujeme ročne najviac pacientov na Slovensku
Zatiaľ, čo v roku 2022 bolo vykonaných 180 elektívnych, teda plánovaných operácií, v roku 2023 ich bolo 214 a vlani išlo až o číslo 236. Do tohto počtu nie sú započítané akútne operácie na čreve. To znamená, že počet plánovaných kolorektálnych operácií v Banskej Bystrici z roka na rok stúpa približne o 30.
„Je potrebné povedať, že sem nevpadajú len nádorové ochorenia, ale aj divertikulózy s komplikáciami, akými je krvácanie alebo opakované zápaly. Patria sem tiež veľké endoskopicky neodstrániteľné polypy, ktoré je nutné operovať, pretože tu hrozí riziko vzniku spomínaného nádoru. Každopádne, faktom je, že percento všetkých miniinvazívnych kolorektálnych operácií v roku 2024 stúplo až na 91%. Takéto čísla nemajú žiadne iné nemocnice na Slovensku a v rámci Európy sme porovnateľní s krajinami ako Holandsko či Belgicko. Hovoríme však len o plánovaných operáciách. Akútni pacienti sú osobitná kategória, ktorú do štatistík nezaraďujeme,“
objasňuje doc. MUDr. Ľubomír Marko, PhD, prednosta II. Chirurgickej klinky SZU Fakultnej nemocnice s poliklinikou F. D. Roosevelta Banská Bystrica.
Získané skúsenosti odovzdávame ďalej
Miniinvazívna chirurgia sa zameriava na laparoskopicky, resp. roboticky vykonávané operácie hrubého čreva a konečníka, pri ktorých sa tím lekárov snaží o čo najmenšie porušenie brušnej steny. Výsledok operácie pritom musí byť rovnaký ako pri klasickej operácií, ale s jednoznačne lepším priebehom, nižším percentom komplikácií, menšou bolestivosťou, výrazne skrátenou dobou hospitalizácie a zároveň aj kozmetickým efektom. Okrem toho, že v nemocnici vykonávame najširšiu škálu miniinvazívnych operácií v dutine brušnej, ide o veľké množstvo a spektrum výkonov, taktiež vzdelávame iných chirurgov nielen zo Slovenska, ale i zahraničia. Školiteľom rôznych laparoskopických operácií a miniinvazívnych operácií je prednosta Marko a proktorom robotických kolorektálnych operácií je MUDr. Ladislav Šinkovič, PhD., MBA.
Doba hospitalizácie po operácii hrubého čreva je u nás najkratšia
Na chirurgickej klinike sa využívajú postupy, vďaka ktorým pacienti môžu ísť domov, po tak náročnom výkone, už na štvrtý deň. Postupy, tzv. ERAS (Enhanced Recovery After Surgery) protokoly vypracoval už v roku 2010 doc. MUDr. Ľubomír Marko, PhD a dodnes sú vzorom aj pre iné nemocnice. Cieľom podrobne vypracovaných odborných štandardov, ktoré sa obnovujú každé dva roky, je znižovanie komplikácií a skrátenie pobytu v nemocnici po operácii. Ide o presný postup lekárov a stredného zdravotného personálu počas hospitalizácie pacienta s kolorektálnym ochorením – od príjmu po perioperačné a pooperačné kontroly počas hospitalizácie až po jeho prepustenie. Okrem toho, každý pacient na ambulancii je poučený o potrebných vyšetreniach a režime pred plánovanou operáciou, aby sa čo najlepšie pripravil na náročnú operáciu. Jedná sa, napríklad, o prerušenie fajčenia či vylúčenie alkoholu aspoň štyri týždne pred operáciou. Ďalej ide o dodržanie stanovenej nutričnej výživy, ale aj fyzickej aktivity, a teda konkrétnych typov pohybovej aktivity, ktorá zlepší kardiovaskulárny, respiračný stav a udrží svalovú hmotu.
„Práve vďaka tomuto sme nemocnicou, z ktorej odchádza až 70 percent pacientov po kolorektálnej operácii do domáceho prostredia na štvrtý pooperačný deň. Pre porovnanie, v iných slovenských zariadeniach je doba hospitalizácia sedem až desať dní. Myslím si, že všetky tieto čísla sú dôkazom toho, že nielen kvantitou, ale aj kvalitou sme na Slovensku špičkou. Neskromne môžem povedať, že som na našu kliniku a špičkový tím chirurgov právom hrdý“,
dodáva prednosta Marko.
Centrum pre prediktívnu, preventívnu a personalizovanú medicínu – Centrum PPPM
V rámci nemocnice v súčasnosti rozbiehame centrum, ktoré bude pacientom ponúkať komplexnú zdravotnú starostlivosť zameranú na predikciu, prevenciu a personalizáciu liečby. Zameriavať sa bude prioritne práve na pacientov s rakovinou, prípadne inou diagnózou hrubého čreva a konečníka.
„Starostlivosť o pacienta sa zameriava nielen na samotnú operáciu, ale aj na jeho prípravu, ktorá môže výrazne ovplyvniť výsledok liečby. Aj takýmto spôsobom zlepšujeme existujúce štandardy v chirurgii a posúvame ich na vyššiu úroveň. Analýzy výsledkov liečby ukazujú, že pacienti, ktorí sa na operáciu cielene pripravujú, majú lepšie výsledky – menej komplikácií a rýchlejšie zotavenie. Prehabilitácia je preto kľúčová, pretože umožňuje pacientovi vstúpiť do operácie v čo najlepšom zdravotnom stave, čo má priamy vplyv na úspešnosť zákroku a jeho návrat do bežného života,“
dopĺňa Ing. Barbora Martonová z Centra prediktívnej, preventívnej a personalizovanej medicíny.
Chirurgická klinika patrí medzi renomované pracoviská v krajine
Chirurgické pracovisko Rooseveltvovej nemocnice je jediným na Slovensku s plne funkčnou chirurgickou endoskopickou ambulanciou, ktorá funguje na dennej báze. Máme štyroch chirurgov, ktorí sú certifikovaní v endoskopii horného a dolného gastrointestinálneho traktu. Doc. Marko bol vôbec prvý chirurg na Slovensku, ktorý získal tento certifikát.
„Po technickej stránke sme vďaka vedeniu nemocnice zabezpečení najmodernejšou technikou. Okrem diagnostických endoskopií vykonávame množstvo terapeutických zákrokov, ktoré mnohokrát ušetria pacienta od operácie,“ uzatvára prednosta Marko.