Aktuálne obmedzenia dopravy a parkovania v areáli nemocnice !!!

    Prednosta onkologickej kliniky: Rakovinu vieme liečiť čoraz lepšie

    V roku 2000 bol prvýkrát Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO) a Medzinárodnou úniou proti rakovine (UICC) vyhlásený Svetový deň boja proti rakovine. Jeho cieľom je zvýšiť povedomie o tejto chorobe a zároveň podporiť prevenciu, diagnostiku, liečbu a starostlivosť o pacientov. Pri tejto príležitosti sme sa porozprávali s prednostom a lekárom onkologickej kliniky, ktorý nám o rakovine, najmä v spojitosti s našou nemocnicou, povedal viac.
    Prednosta onkologickej kliniky: Rakovinu vieme liečiť čoraz lepšie

    Pán prednosta, vieme uviesť nejaké štatistiky? Koľko pacientov sme za minulý rok prijali, vyliečili, resp. koľko ich bolo hospitalizovaných?

    Za posledný rok bolo na ambulanciách našej kliniky realizovaných zhruba 33-tisíc vyšetrení. Každoročne zaznamenávame nárast viac ako desať percent. Bohužiaľ, incidencia nádorových ochorení stúpa. Čo je pozitívne, onkologické ochorenia vieme liečiť čoraz lepšie, preto nám pribúdajú tiež pacienti, ktorí k nám chodia na liečbu dlhodobo. V roku 2024 sme mali na klinike okolo 2-tisíc hospitalizácií.

    Aký druh rakoviny sa vyskytuje najčastejšie u žien a naopak, u mužov?

    U žien to sú nádory prsníkov, kolorektálny karcinóm, teda rakovina hrubého čreva a gynekologické nádory. U mužov to sú najčastejšie nádory pľúc, tiež kolorektálny karcinóm a rakovina prostaty.

    Rooseveltova nemocnica poskytuje onkologickú starostlivosť na nadregionálnej úrovni. O aké spektrum služieb pre našich pacientov sa jedná?

    Prakticky ide o celý manažment onkologického pacienta od diagnostiky, po liečbu až následnú starostlivosť. Sme jednou z najkomplexnejších nemocníc v tejto oblasti, pretože máme najväčšie spektrum odborníkov z vnútorného lekárstva a chirurgických disciplín. U onkologického ochorenia je zásadná chirurgická liečba. V našej nemocnici poskytujeme najmodernejšie operačné prístupy v rámci Slovenska. V rámci onkologickej starostlivosti je kľúčový multidisciplinárny prístup, teda individuálne prejednávame prípady konkrétnych pacientov na multidisciplinárnych stretnutiach, a tým môžeme pacientovi ‚ušiť na mieru‘ konkrétnu liečbu. Čo sa týka onkologickej liečby aplikujeme rádioterapiu, brachyterapiu a najmodernejšiu systémovú liečbu, do ktorej patrí chemoterapia, biologická liečba a imunoterapia. Úzko spolupracujeme s pracoviskom intervenčnej radiológie, vďaka čomu vieme aplikovať konkrétnu liečbu priamo do niektorých typov nádorov. 

    V rámci spomínanej rádioterapie disponujeme modernými prístrojmi ako sú dva lineárne urýchľovače a CT simulátor. Čo to pre našich pacientov znamená?

    Ide o špecifické a moderné zariadenia, vďaka ktorým je táto metóda liečby bezpečnejšia, presnejšia, účinnejšia a šetrnejšia. Jednotlivé funkcie zlepšujú kontrolu nad zvládaním choroby, predlžujú život pacientov a znižujú nežiaduce účinky liečby žiarením.

    Aké sú súčasné trendy v liečbe onkologických ochorení? Vieme ich zabezpečovať aj my v Rooseveltovej nemocnici?

    Najmodernejším, najlepšie fungujúcim a zásadným trendom v onkológii je určite prevencia. Je veľmi dôležité vyhýbať sa rizikovým faktorom, akými sú hlavne fajčenie či konzumácia alkoholu. Taktiež je kľúčové, aby sme sa neustále udržiavali vo fyzickej kondícii, boli aktívni a naopak, eliminovali sedavý spôsob života. Určite je potrebné upriamiť pozornosť na skríning, pretože na Slovensku je tento program pomerne dobre vyvinutý. Už to stojí „len“ na tom, aby sme sa my, ako populácia na ňom zúčastňovali. Čo sa týka operačnej liečby, trendy sa stále posúvajú. Neskromne môžem povedať, že naša nemocnica patrí určite k tým lepším. Pokiaľ ide napríklad o robotickú chirurgiu, je na veľmi vysokej úrovni, na Slovensku v tomto smere nemáme konkurenciu. Veľkým trendom v súčasnosti je už spomenutá multiodborová  spolupráca, čo znamená, že o zdravotnom stave, načasovaní liečby, zvolení správnej taktiky a pod., komunikujeme navzájom s odborníkmi z iných kliník. Budovať takéto tímy sme u nás začali už dávnejšie a musím povedať, že fungujú na pravidelnej báze veľmi dobre.

    Čakajú nejaké zmeny našu onkologickú kliniku v blízkej budúcnosti? Máme nejaký plán rozvoja?

    Určite, rádioterapiu plánujeme dovybaviť o stereotaktické príslušenstvo. Vďaka tejto modalite by sme vedeli ušetriť väčšie množstvo tkanív a zároveň zacieliť rádioterapiu ešte presnejšie na konkrétne nádory. Takýmto spôsobom by sme znížili toxicitu liečby a zvýšili efektivitu rádioterapie. Našou víziou do budúcna je taktiež rozšíriť stacionár pre podávanie chemoterapie. Aktuálne priestory nie sú dostatočné a naši pacienti si zaslúžia mať čo najkomfortnejšie priestory v tejto ťažkej životnej situácii, akou je boj s onkologickým ochorením. Zároveň budujeme tzv. paliatívny tím, ktorý bude pomáhať pacientom na konci života. Veľmi sa tešíme spolupráci s Občianskym združením NIE RAKOVINE, vďaka ktorej už čoskoro otvoríme prvú poradňu na strednom Slovensku. Verím, že to naši pacienti ocenia, bude pre nich nápomocná, najmä pokiaľ ide o ich psychickú stránku. Tá je totiž mimoriadne dôležitá. O všetkom budeme včas informovať.