Pôrod na Slovensku 2024

Je názov historicky prvej medziodborovej konferencie, kde sa minulý týždeň v Bratislave stretli všetci, ktorí sa podieľajú na starostlivosti o ženu vo všetkých fázach tehotenstva, pôrodu, popôrodného obdobia vrátane starostlivosti o novorodenca.
Nenechali si ju ujsť ani naše pôrodné asistentky, v ktorých zanechala hlboký dojem. Načerpali tam nové poznatky, inšpiráciu, motiváciu do ďalšej práce, aby mohli poskytovať našim ženám, rodičkám, klientkam čo najlepšiu starostlivosť.
Uskutočnenie takejto konferencie vnímajú ako veľký posun vpred. Pôrodné asistentky na Slovensku dlhodobo volajú po zosúladení legislatívy s praxou, ktorá je bežná vo všetkých okolitých krajinách, kde fyziologický pôrod vedie pôrodná asistentka a lekár zasahuje pri komplikáciách a patologických stavoch.
„Som vďačná za zorganizovanie tejto konferencie, ktorá mnohým "otvorila oči" a naozaj výstup z konferencie je ten, že sa to dá aj inak. Pôrodná asistentka je tá, ktorá má mať v rukách fyziologickú tehotnú ženu, rodičku, šestonedieľku a novorodenca! Takto to funguje vo všetkých štátoch okolo nás. O práci pôrodnej asistentky, kde tento model praktizujú už roky, nám rozprávali kolegyne z Čiech, Rakúska, Fínska, Švédska.... Lekár sa má starať o rizikové a patologické ženy, pôrodné asistentky o zdravé, fyziologické. Naša práca je tímová práca.
Prečo to tak u nás nefunguje? Prečo to funguje len v pár pôrodniciach? Pôrodná asistentka je samostatne pracujúci zdravotnícky pracovník, má svoje kompetencie a svoju zodpovednosť, vie samostatne myslieť aj pracovať. Myslím si, že je najvyšší čas na zmenu,“ zhodnotila vedúca pôrodná asistentka PhDr. Elena Drapáčová.
Na konferencii sa prelínali prednášky, poznatky, rozhovory, diskusie pôrodných asistentiek, lekárov - gynekológov a pôrodníkov, neonatológov, fyzioterapeutov, psychológov, vzdelávacích inštitúcií.