Aktuálne obmedzenia dopravy a parkovania v areáli nemocnice !!!

    Má význam zvyšovanie bezpečnosti pacientov prostredníctvom telemedicíny?

    Touto otázkou, ako aj konkrétnymi odpoveďami na ňu, sa zaoberala tohtoročná Konferencia Európskej nadácie pre bezpečnosť pacientov v Madride, na ktorej nechýbalo ani zastúpenie Rooseveltovej nemocnice.
    Má význam zvyšovanie bezpečnosti pacientov prostredníctvom telemedicíny?

    Práve naše zdravotnícke zariadenie patrí medzi prvé na Slovensku, ktoré sa podieľa na výskume, vývoji a implementácii telemedicíny. Doteraz nadobudnuté skúsenosti sme na konferencii zdieľali hlavne z pohľadu projektového manažmentu.

    Telemedicína, a teda diagnostika a liečba „na diaľku“ je vo svete zavedenou metodikou. Na Slovensku sa možnosti vzdialeného monitorovania životných funkcií u pacientov do roku 2020 takmer nevyužívali. Významným míľnikom bola pandémia COVID-19, ktorá vyvolala potrebu zmeny pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti.

    „Uvedomujeme si potenciál tejto formy poskytovania zdravotnej starostlivosti, a preto sa v spolupráci s partnermi z akademickej pôdy i ďalšími subjektmi vedy a výskumu aktívne uchádzame o granty k financovaniu projektov v danej oblasti. Aby sme mohli neustále napredovať, dôležitá je spolupráca, výmena skúseností a zdieľanie príkladov dobrej praxe v medzinárodnom prostredí. Preto som rada, že sme boli oslovení vystúpiť na konferencii a zdieľať naše doterajšie skúsenosti – identifikovať kľúčové prekážky, možnosti ich riešenia i samotné faktory úspešnej implementácie. Bolo veľmi obohacujúce a prínosné byť súčasťou tejto úžasnej atmosféry: odbornosť, kreativita, multidisciplinárny prístup, vysoká angažovanosť a motivácia,“

    konštatuje Viktória Ďurajová, projektová manažérka pre vedu, výskum a inovácie FNsP F. D. Roosevelta Banská Bystrica.

    Konferenciu organizovala nezávislá Európska nadácia pre bezpečnosť pacientov,  ktorá združuje odborníkov a popredné organizácie s cieľom zvyšovať bezpečnosť pacientov v celej Európe. Hovorilo sa tu, napríklad, o dôvodoch a zámeroch telemedicíny, kľúčových aspektoch jej úspešnej implementácie, výzvach a následných riešeniach, pozitívnych vplyvoch na pacientov, ako i samotné nemocnice.

    „Počas diskusie bolo niekoľkokrát zdôraznené, že telemedicína môže významne prispieť k riešeniu kľúčových výziev v zdravotníctve, akými je napríklad nedostatok personálu. Zároveň môže zlepšiť dostupnosť a kvalitu poskytovanej zdravotnej starostlivosti. Doterajšie poznatky a skúsenosti boli pretavené do praktických odporúčaní k úspešnej implementácii telemedicíny, čo sa stretlo s veľmi pozitívnym ohlasom zo strany zúčastnených,“

    uzatvára Ďurajová. Telemedicína sa v súčasnosti používa v rámci Rooseveltovej nemocnice na hepatológii, internej medicíne, pneumológii, infektológii, neurológii, kardiológii a hematológii.