Aktuálne obmedzenia dopravy a parkovania v areáli nemocnice !!!

    Jana Kunická: Každé rozhodnutie robíme s vedomím, že tvoríme budúcnosť

    Výstavba novej nemocnice je projekt generačného významu. Jana Kunická, vedúca Koordinačnej jednotky Nová nemocnica, hovorí o výzvach, osobnej zodpovednosti aj sile tímovej spolupráce. Prezrádza, čo všetko obnáša vybudovanie modernej nemocnice 21. storočia – priestoru, kde sa spája liečba, prevencia a komunita.
    Jana Kunická: Každé rozhodnutie robíme s vedomím, že tvoríme budúcnosť

    V nemocnici pôsobíte siedmy rok. Aký bol Váš profesijný vývoj a čo Vás priviedlo k súčasnej pozícii vedúcej Koordinačnej jednotky Nová nemocnica?

    Na začiatku roku 2018 som bola oslovená pani riaditeľkou s otázkou, či by som mala záujem o rozvoj areálu v Železnom, ktoré od 1. januára 2018 nemocnica prebrala do správy svojho majetku. Bolo potrebné sa oň postarať – rozvinúť jeho potenciál a naštartovať ho s víziou vybudovania rekreačného zariadenia pre zamestnancov a širokú verejnosť. V tom čase som viedla Univerzitné centrum pre medzinárodné projekty na UMB, ktoré som pomohla vybudovať. Mojou silnou stránkou a vášňou je veci naštartovať, rozvinúť, tak ako deti –  sprevádzať ich, posilniť a doviesť k nezávislosti. Preto ma výzva od pani riaditeľky veľmi zaujala a z UMB som prišla sem. Železnô bola obrovská výzva, a keď sa posuniem v čase o päť rokov neskôr – podarilo sa nám vybudovať prekrásny rekreačný areál, ktorý má svojho ducha, autentickú atmosféru, celoročné turistické vyťaženie, výbornú stravovaciu prevádzku, lyžiarske vleky či rôzne štandardy ubytovania.

    Vedenie rekreačného areálu je diametrálne odlišná oblasť oproti tej súčasnej. Ako vnímate tento profesijný prechod?

    Vidím, pochopiteľne, veľký kvantitatívny aj kvalitatívny rozdiel. Princíp je však rovnaký – vybudovať z predstavy na papieri niečo reálne, hmatateľné, funkčné a ambiciózne. Zručnosti, ktoré používam sú univerzálne a prenosné – jedná sa o riadenie ľudí, zdrojov, harmonogramov, prevádzok, krízový manažment, komunikáciu vedúcu k výsledkom, atď. V mojom vnímaní ide o nadviazanie na predchádzajúce skúsenosti a ich aplikáciu v inom kontexte.

    Výstavba novej nemocnice je historický míľnik, nielen, pre našu inštitúciu. Aký je hlavný účel koordinačnej jednotky, ktorú vediete? Čo konkrétne spadá pod Vaše kompetencie?

    Naším cieľom je úspešne zrealizovať investičný zámer vybudovania novej nemocnice tak, aby na jeho konci bola moderná, integrovaná v areáli s ostávajúcimi pôvodnými prevádzkovými celkami. Mala by byť funkčná a spĺňajúca štandardy zdravotnej starostlivosti i ambície modernej prevádzky, ktorá bude slúžiť mnohé dekády. Dôležité je, aby bola postavená efektívne, transparentne a hospodárne. Nestaviame budovy, ale budujeme nové prostredie. Vnímame ho ako dynamický ekosystém, kde sa liečenie, prevencia a komunitný život navzájom prelínajú.

    Ide o mimoriadne komplexný proces, ktorý si vyžaduje nielen odborné, ale aj ľudské zručnosti. S akými najväčšími výzvami ste sa zatiaľ stretli?

    Za tú najnáročnejšiu výzvu považujem rozdielne nastavenie medzi nami ako investorom stavby a zhotoviteľom. Samozrejme, že na konci dňa chceme všetci postaviť nemocnicu, ale líšime sa v tom, ako to chceme dosiahnuť. Zatiaľ, čo našou úlohou je dodržať harmonogram a strážiť dedikované zdroje, prirodzenou snahou zhotoviteľa je podľa možností čas predĺžiť a zdroje navýšiť. Dosah tohto rozdielu je evidentný pri každom rozhodnutí, stretnutí a plánovaní. Druhá výzva sa týka samotného prostredia u nás v nemocnici. Výstavba priniesla obrovské množstvo nevyhnutných zmien – potrebu sťahovať celé prevádzky, oklieštiť areál, aktualizovať procesy, meniť dopravu, parkovanie, zásobovanie, stravovanie. K tomu celému tu máme každodennú prašnosť a hluk so stavby. Sú to okolnosti, ktoré nás ovplyvňujú každý deň. Zmeny nie sú jednoduché a ľudia sú k nim častokrát rezistentní, bojujú s nimi. Všetci v tíme chápeme, že tu nie sme preto, aby sme boli populárni alebo obľúbení, ale je náročné pracovať s rezistenciou až nesúhlasom aj vo vnútornom prostredí.

    Moderná nemocnica 21. storočia by mala byť nielen funkčná, ale aj priateľská k pacientovi i personálu. Čo z toho sa snažíte premietnuť reálne do projektu?

    Svet aj spoločnosť sa dynamicky menia, rovnako rýchlo napreduje vývoj v medicíne a trendy v zdravotnej starostlivosti. V projekte novej nemocnice chceme reflektovať blízku budúcnosť a vytvoriť prevádzku, ktorá bude relevantná, dostatočne flexibilná a adekvátne odborná v nasledujúcich dekádach. Každé rozhodnutie robíme tak, aby sa funkcie vzájomne dopĺňali a vytvárali tým prostredie, kde sa pacient cíti bezpečne a personál pracuje efektívne – s menším psychickým i fyzickým vyčerpaním. V našom porozumení nemocnica nie je len stavebným dielom, ktoré prijíma pacientov, ale je prostredím pre život a zdravie. Je dynamickou sieťou fyzických, sociálnych a digitálnych prvkov, v ktorej sa zamestnanec aj pacient cíti vítaný, podporovaný a zapojený do procesu uzdravenia. Je pre nás dôležité, aby široká verejnosť vnímala otvorenosť, prívetivosť a bezpečnosť prevádzky, a aby ju aspoň doplnkovo videla aj ako širšie komunitné centrum. Vďaka veľkému edukačnému centru budeme vytvárať vzdelávacie príležitosti, určené pre odborné aj verejnosť. Priestory môžu byť použité pre kultúrne udalosti alebo konferencie. Zázemie stravovacej prevádzky poskytne priestor pre recepcie, každodenne aj pre občerstvenie pacientov, zamestnancov a návštevníkov. Verejné priestory v interiéri  ponúknu príležitosti na hosťovanie výstav umeleckých diel alebo koncerty. Parkové úpravy v exteriéri vytvoria príjemné prostredie, ktoré bude otvorené pre komunitu. Nová materská škôlka doplní do portfólia služieb vonkajšie dopravné ihrisko pre deti alebo detský bazén s wellness. Toto sú len niektoré príklady. Viete si predstaviť, koľko nadväzujúcich aktivít bude možné v takomto úžasnom prostredí realizovať.

    Do akej miery ste zapojení do komunikácie s budúcimi užívateľmi – lekármi, sestrami, technikmi? Majú možnosť ovplyvniť podobu ich budúceho pracovného prostredia?

    Je to opodstatnená otázka. Samozrejme, že je dôležité pri plánovaní a projektovaní komunikovať s budúcimi užívateľmi a tiež je dôležité vedieť vecne a odborne vyhodnotiť ich vstupy. Pri príprave projektu novej nemocnice sme realizovali niekoľko štúdií, ktorých cieľom bolo zmapovať naše status quo v jednotlivých procesných oblastiach a navrhnúť ich upgade pre novú nemocnicu. Ako príklad uvediem nastavenie procesného riadenia v oblasti medicíny, podporných procesov, logistiky tovarov a personálu. Ďalšou bola napríklad analýza súčasného stavu kľúčových procesov, stavu IT infraštruktúry a návrh jeho riešenia pre novú nemocnicu. Všetky štúdie boli realizované v spolupráci s externými odborníkmi a boli postavené na konzultáciách s našimi internými zamestnancami (väčšinou vedúci zamestnanci dotknutých prevádzok). Pri ich prevedení do samotnej stavby nemocnice ich opäť kontrolujeme a konzultujeme s dotknutými prevádzkami z nemocnice.

    Ako vnímate osobnú zodpovednosť pri projekte takéhoto rozsahu? Spávate pokojne? (smiech)

    Projekt tohto objemu je monumentálny a taký je aj jeho dopad na človeka. Zodpovednosť za zdroje, termíny, ľudí a dostátie si záväzku voči vedeniu nemocnice sú extrémne. Táto práca si vyberá daň na duševnom a fyzickom zdraví, na vzťahoch, rodine. Záťaž je veľká a vyžaduje veľké úsilie zachovať si vnútorný pokoj a rozhľad. Uvedomujem si, že jediné, čo môžem urobiť, je každý deň sa snažiť urobiť veci lepšie ako včera. Tlak, ktorý cítim ma núti zvážiť každé jedno rozhodnutie a motivuje ma hľadať také riešenie, aby som pokračovala v projekte a zároveň si zachovala svoje hranice, morálny kompas a hodnoty, ktoré sú pre mňa zásadné a nekompromisné. Sú však dve dôležité a pozitívne skutočnosti, ktoré z tejto práce robia zdroj radosti, naplnenia a spôsobujú, že sem chodím každé ráno s potešením. Prvou je veľmi prirodzená (a nie samozrejmá) symbióza s vedením nemocnice. V celom procese prípravy projektu som bola fascinovaná a cítila sa veľmi inšpirovaná odhodlaním, podporou, rozhľadom, kreativitou a nezištnosťou nášho vedenia. Najintenzívnejšie v spolupráci s pani riaditeľkou Lapuníkovou a pani námestníčkou Sklenkovou. Nie je situácia, v ktorej by nenašli riešenie a nie je moment, kedy by neprejavili nadrozmernú ľudskosť. Rovnako dôležitým dôvodom, prečo chodím do práce s úsmevom, sú kolegovia z koordinačnej jednotky. V tíme som obklopená inšpiratívnymi a profesionálnymi ľuďmi s neuveriteľným zmyslom pre humor. Humor a ľudskosť sú dve zásadné opatrenia, ktoré využívame nonstop na to, aby sme zvládli deň. Cítim sa podporovaná a mám v nich prirodzený zdroj reflexie na to, ako robiť veci lepšie. Dúfam, že im viem sprostredkovať to isté.

    Projekt výstavby novej nemocnice má potenciál ovplyvniť celé zdravotníctvo v regióne. Aký odkaz by ste chceli zanechať, keď sa raz pozriete späť na túto etapu svojho života?

    Budem rada, keď za nami ostane kvalitne odvedená práca pre dobro veci – teda nová nemocnica, ktorá tu bude pre ďalšie generácie a bude spĺňať všetky atribúty, ktoré sme naplánovali. Existuje množstvo faktorov, ktoré môžu realizáciu tohto projektu ohroziť a budem rada, keď všetky dokážeme eliminovať. Tím ľudí, ktorí majú na túto skutočnosť dosah je veľký. Aktívnu rolu hrá vedenie nemocnice, ministerstvo zdravotníctva, stavebnotechnický, autorský či medicinálny dozor, ale aj mnoho kolegov z nemocnice. Všetky aktivity, ktoré robíme, majú prispieť ku konečnému výsledku, ktorým bude nová nemocnica. Nedelíme ich na dobré a zlé, ľahké a ťažké, populárne alebo nepopulárne. Základným hodnotovým nastavením nás ako tímu je služba, pokora, úcta a morálka. Každý z nás sa do tohto procesu snaží nepchať to svoje „ja“. To, čo robíme, je oveľa väčšie, dôležitejšie a hodnotnejšie než sumár našich osobností. Hľadáme najlepšie možné riešenia a kompromisy pre dobro veci, nie pre svoje naplnenie.

    Posledná otázka na záver: čo osobne Vás motivuje? Čo vám dáva silu a energiu viesť takýto náročný, ale dôležitý projekt?

    Motivuje ma to, že robíme naozaj zmysluplnú vec, ktorá má hlboký rozmer a dlhodobý význam pre ľudí. Motivujú ma ľudia, s ktorými denne pracujem, vedenie tejto nemocnice, ale aj samotný projekt. Najväčšiu energiu mi dodáva rodina, ktorá dokáže vďaka láske tolerovať netolerovateľné a vo všetkom ma podporuje. V každodennej existencii je pre mňa kľúčovou praktika jogy, ktorá mi pomáha udržať si jasnú myseľ a vnútornú rovnováhu. Vďaka nej si pestujem schopnosť robiť vedomé rozhodnutia a žiť v danom momente.

    Rozhovor spracovala Dominika Adamovičová.