Novinka: Našli ste si kliešťa? Vyšetríme, či bol infikovaný baktériou Borrelia.

Z pobytu v prírode si môžete okrem príjemných zážitkov doniesť aj nechcený suvenír v podobe kliešťa. Okrem nepríjemností s jeho odstránením Vás môže infikovať a spôsobiť nepríjemné ochorenie Lymskú boreliózu. Či vás kliešť mohol nakaziť, môžete teraz zistiť skôr ako sa prejavia prvé príznaky. Vo FNsP F. D. Roosevelta máme k dispozícii vyšetrenie kliešťa na prítomnosť DNA Borrelia.
Kliešťa po vytiahnutí, vložte do suchej skúmavky a odošlite ho prostredníctvom Vášho všeobecného lekára, ktorý kliešťa odstránil.

Alebo ho môžete osobne doniesť do laboratória: CLK- Pracovisko klinickej mikrobiológie, budova polikliniky 1. Poschodie, Nám. L. Svobodu 1, Banská Bystrica.

Výsledky testu budú do 3 pracovných dní. Cena za vyšetrenie kliešťa je 32€.
V prípade potreby kontaktujte: 0915 831 554

V prípade pozitívneho výsledku u kliešťa, najmä ak bol dlhšie prisatý, je vhodné odsledovať kožné zmeny v mieste prisatia a kontaktovať ošetrujúceho lekára. Pri výskyte nešpecifických príznakov ako únava, bolesti svalov a zvýšená teplota je doporučený odber krvi na dôkaz prítomnosti protilátok proti boreliam a pri pozitivite začatie adekvátnej antibiotickej terapii.

Lymská borelióza

Lymská borelióza je ochorenie zapríčinené baktériou Borrelia burgdorferi. Prenáša sa infikovaným kliešťom, prisatým aspoň 12-24 hodín.
Lymská borelióza prebieha v troch štádiách a lieči sa antibiotikami zo skupiny betalaktámových, tetracyklínových alebo makrolidových antibiotík.
Prvé štádium nastupuje 2-6 týždňov po prisatí kliešťa a môže pripomínať chrípku, alebo prebieha ako typické začervenanie kože s priemerom nad 10 cm a centrálnym vyblednutím – erytema migrans. Môže však prebiehať aj bezpríznakovo.
Ak sa nelieči, pokračuje o týždne až mesiace druhým štádiom. Toto prebieha ako postihnutie kĺbov so zápalovým opuchom a bolestivosťou, alebo postihnutie centrálneho nervového systému – ako meningitída s parézami (typicky s parézou tvárového nervu), výnimočne ako postihnutie srdca.
Kým v prvom štádiu postačí perorálne užívanie antibiotík, postihnutie nervového systému vyžaduje niekoľkotýždňovú intravenóznu liečbu s hospitalizáciou.
Posledné štádium prebieha mesiace, častejšie roky po druhom štádiu. Typické je postihnutie kože- acrodermatitis chronica atrophicans, postihnutie kĺbov – opakujúce sa ataky artritídy veľkých kĺbov, najčastejšie kolien alebo postihnutie nervového systému – ako encefalopatia s poruchami spánku, pamäti a zmenami nálady. Jeho liečba je problematická.
Aj po úspešnej liečbe v druhom alebo treťom štádiu môžu príznaky pretrvávať, nakoľko regenerácia tkanív poškodených boréliami trvá dlhšie.
Z týchto dôvodov je dôležitá prevencia – vyhýbanie sa vysokým trávnatým porastom s výskytom kliešťov alebo používanie účinných repelentov.