Naši zdravotníci si dnes na urgentnom príjme trénovali prijatie pacienta s podozrením na koronavírus

Prijatie pacientov s podozrením na ochorenie spôsobné koronavírusom si naši infektológovia zažili už naostro v pondelok ráno.  Títo pacienti však už boli identifikovaní a privezení priamo na infekčné oddelenie.  Dnes sa uskutočnilo cvičenie personálu, ako postupovať v prípade, že pacient príde sám na urgentný príjem.

Cieľom dnešného cvičenia bolo, aby každý lekár, sestra, záchranár, sanitár pri kontakte s pacientom s podozrením na koronavírus vedel ako má k pacientovi pristupovať,  ako pred nákazou chrániť seba aj pacientov nachádzajúcich sa v blízkosti.

Ako to prebiehalo

Figurantka sa nahlásila na recepcii, uviedla cestovateľskú anamnézu a ostatné príznaky a nasadila si ochranné rúško, aby nešírila potenciálnu nákazu. Triážny pracovník v ochranných pracovných  prostriedkoch odviedol pacientku do izolačnej miestnosti, kde za ňou prišiel lekár a odobral anamnézu. Jednak cestovateľskú (miesto a dĺžka pobytu, cesta návratu/ letiská, dátum návratu, kontakt s osobami chorými na koronavírusovú infekciu) a jednak jeho subjektívne ťažkosti. Bola privolaná rýchla zdravotná pomoc  a prebehol nácvik prevozu pacienta, jeho prijatie na oddelenie infektológie a dekontaminácia priestorov.

Nácviku sa zúčastnil personál Oddelenia urgentného príjmu, Oddelenia infektológie a  Zdravotnej záchrannej služby v spolupráci s Úradom verejného zdravotníctva a Ministerstvom zdravotníctva SR.

Ďakujeme zdravotníkom, ktorí sa na dnešnom cvičení podieľali, za ich profesionálny a zohratý prístup.

Sme pripravení aj na závažnejšie nákazy

Personál nemocnice absolvuje takéto cvičenia pravidelne, v štvrťročných intervaloch, nakoľko naša nemocnice je jedným z troch pracovísk v SR, ktoré je schopné zabezpečiť vyšší stupeň ochrany pred vysoko virulentnými nákazami. Koronavírus je oproti takýmto nákazam menej nebezpečný a na jeho zvládnutie sme maximálne pripravení.