NAJMODERNEJŠÍ NAVIGAČNÝ SYSTÉM NA SLOVENSKU POUŽÍVAJÚ LEKÁRI V BANSKEJ BYSTRICI

Domov » Blog » Nezaradené » NAJMODERNEJŠÍ NAVIGAČNÝ SYSTÉM NA SLOVENSKU POUŽÍVAJÚ LEKÁRI V BANSKEJ BYSTRICI
NAJMODERNEJŠÍ NAVIGAČNÝ SYSTÉM NA SLOVENSKU POUŽÍVAJÚ LEKÁRI V BANSKEJ BYSTRICI

Operácie na mozgu patria medzi najnáročnejšie chirurgické výkony. Aj najmenšia odchýlka pri pohybe nástroja v štruktúrach mozgu by mohla mať pre pacienta fatálne následky v podobe straty reči, zraku alebo ochrnutia časti tela. Vďaka najmodernejšej neuronavigácii môžu neurochirurgovia z FNsP F. D. Roosevelta Banská Bystrica operovať aj také nádory a poškodené cievy, na ktoré by si ešte pred rokom z bezpečnostných dôvodov netrúfli. Neuronavigáciu novej generácie používajú lekári z Neurochirurgickej kliniky SZU ako vôbec prví na Slovensku. V týchto dňoch odoperovali už 140 pacientov.

Pri odstránení nádoru v mozgu alebo pri inom probléme, pomáha lekárom v Rooseveltovej nemocnici najmodernejší navigačný systém StealthStation S8. Navigačný systém im umožňuje presne lokalizovať anatomické štruktúry, precízne sa dostať na miesto operačného zákroku a v súčinnosti so zobrazovacím systémom doslova vedie lekára na potrebné miesto s absolútnou presnosťou. „Operácie mozgu sú aj osem hodín trvajúce výkony. Výhodou novej technológie je aj to, že skrátili dĺžku operácie. Ďalšie výhody prináša pacientom v podobe kratšej hospitalizácie a rýchlejšej rekonvalescencie,“ vysvetľuje Ján Šulaj, prednosta Neurochirurgickej kliniky SZU. „Navigácia patrí vo vyspelých krajinách k štandardnému vybaveniu neurochirurgických pracovísk a trend je taký, že operovať mozog bez použitia tejto technológie by v budúcnosti už nemuselo byť považované za lege artis,“ dopĺňa prednosta.

Systém funguje podobne ako GPS navigácia. Namiesto mapy sa lekárom zobrazuje mozog pacienta s presne naplánovanými bodmi operačného zákroku. Na ich určenie slúži predchádzajúce nasnímanie pomocou zobrazovacieho systému (CT, magnetická rezonancia lebo obe spoločne), pričom tieto/snímky sa posielajú priamo do navigačného systému na operačnom sále. „Podobne ako v aute – po zadefinovaní cieľa systém určí cestu a navedie nás presne na stanovený cieľ. Ak by sme, obrazne povedané, zišli zo správnej cesty, tak nás systém intraoperačného monitoringu, ktorý sa využíva spolu s navigáciou, okamžite upozorní,“ vysvetľuje profesor Galanda, zakladateľ neurochirurgie vo FNsP F. D. Roosevelta, ktorý operácie s pomocou neuronavigácie zavádzal ako prvý v SR.

„Neurochirurgia patrí medzi naše nosné medicínske programy a teším sa, že sa nám podarilo ako prvým na Slovensku získať pre našich pacientov túto najmodernejšiu technológiu. V našej nemocnici pracujú špičkoví odborníci, ale na poskytovanie kvalitnej zdravotnej starostlivosti potrebujú aj vybavenie, ktoré drží krok s najnovšími medicínskymi trendmi,“ približuje Miriam Lapuníková, generálna riaditeľka nemocnice.

Komplexný neuronavigačný integrovaný systém na neurochirurgické zákroky sa skladá zo siedmych komponentov a v banskobystrickej nemocnici ho používajú od marca 2018. Obstarávacia cena systému bola 673 tis. Eur bez DPH. Nemocnica nákup financovala z kapitálových výdavkov Ministerstva zdravotníctva SR.