Nádory budeme operovať s pomocou dvoch nových robotických chirurgických systémov

Nádory budeme operovať s pomocou dvoch nových robotických chirurgických systémov

V máji sme nahradili deväť rokov používaný robotický chirurgický systém da Vinci za dva nové, modernejšie. Dva prístroje umožnia zvýšiť počet výkonov, a tým budú šetrné operácie dostupnejšie väčšiemu počtu pacientov v SR. Dokonalejšie technologické vlastnosti štvrtej generácie umožnia operovať ešte precíznejšie a bezpečnejšie. V piatok 12. júna 2020 sme ich za účasti ministra zdravotníctva SR Mareka Krajčího  predstavila verejnosti.

Roboticky asistovaná chirurgia predstavuje vyšší stupeň chirurgickej liečby a  pacientom prináša množstvo výhod.

Skvalitňovanie zdravotnej starostlivosti znamená kvalitnejšiu liečbu pre pacienta a ten je pre nás prioritou. Od svojho nástupu do funkcie ministra sa osobne zaujímam o prácu lekárov, sestier a ďalších zdravotníckych pracovníkov priamo v teréne a mám radosť, keď vidím výsledky v prospech pacientov,“ uviedol minister zdravotníctva SR Marek Krajčí.

Naša nemocnica operuje touto technológiou ako jediná nemocnica. Centrum robotickej chirurgie vyhľadávajú pacienti z celého Slovenska. „Záujem pacientov o robotické operácie enormne vzrástol, niektorí musia čakať aj niekoľko mesiacov. Prístroj, ktorý sme mali už od roku 2011, bol technicky opotrebovaný a vyťažený na maximum. Štandardný počet operácií na jednom robotickom prístroji je 250 za rok. V našej nemocnici sme ich v roku 2019 uskutočnili 413,“ vysvetľuje generálna riaditeľka nemocnice Miriam Lapuníková.

Z tohto dôvodu vedenie nemocnice požiadalo zriaďovateľa nielen o jeho výmenu,  ale aj o zakúpenie dvoch nových robotických chirurgických systémov. Na dvoch prístrojoch vykonajú operatéri dvakrát viac zákrokov ako doteraz.

Na Slovensku sa táto metodika najviac využíva pri odstránení nádorov prostaty, močového mechúra, maternice, konečníka, hrtana a iných.  „Oproti klasickým a laparoskopickým operáciám je robotom asistovaný zákrok omnoho šetrnejší, dochádza k  nižšej traumatizácii tkaniva a stratám krvi, pacient je kratšie hospitalizovaný, má menej pooperačných komplikácii, rýchlejšie sa vracia do bežného života, nehovoriac o excelentných onkologických výsledkoch,vysvetlil Vladimír Baláž, vedúci centra.

Príkladom výhod je, že robotickým odstránením nádoru na prostate dosahujeme nielen vynikajúce dlhodobé onkologické výsledky, ale aj funkčné, ako je zachovanie kontinencie a erekcie u mužov. Pri nádore močového mechúra možno odstrániť celý orgán a následne vytvoriť nový močový mechúr z čreva, čím sa pacient vyhne umelému vývodu. Nádor v hrtane umožňujú ramená robota operovať cez ústnu dutinu. Nie je potrebné resekovať celú sánku a spôsobiť tak pacientovi trvalé deformácie tváre.

Výhody operácií za asistencie robotického systému môže potvrdiť už 2555 pacientov, ktorí boli v centre operovaní.

Cena dvoch systémov vrátane súvisiacich služieb bola 2 760 000 EUR s DPH, nákup bol hradený z kapitálových výdavkov štátneho rozpočtu.

Robotický systém 4. generácie da Vinci X™ System

 Systém da Vinci tvoria tri časti – ovládacia konzola, operačná konzola a videoveža. Lekár ovláda ramená robota na diaľku pomocou ovládacej konzoly, kde má zobrazené operačné pole v 3D HD kvalite. Nové prístroje ponúkajú všetky výhody svojho predchodcu, avšak svojou jedinečnou architektúrou pracovných robotických ramien s väčším pohybovým rozsahom, s pokročilými technológiami, modernejším portfóliom „endowrist“ inštrumentária  a s vylepšenou 3D HD „crystal clear“ optikou s automatickým zaostrovaním umožňuje bezpečne operovať aj náročnejšie, komplexnejšie výkony, čím sa rozširuje ponuka mini-invazívnych operačných prístupov pre väčšie portfólio pacientov.

Zároveň sa urýchlila a zjednodušila príprava či pripojenie robotického systému k pacientovi, čím sa celková dĺžka operácie skracuje. 

image_pdfimage_print