MUDr. Šinkovič: Robotika je moja srdcovka. Odoperoval päťstú takúto operáciu.

Dnes sme dosiahli významný míľnik v roboticky asistovanej chirurgii – 500 chirurgických operácii robotom od roku 2011.

Päťstého pacienta s rakovinou konečníka operoval MUDr. Ladislav Šinkovič, PhD., MBA., ktorý operuje robotom už takmer 10 rokov. Svoje skúsenosti chodí pán doktor odovzdávať ako proktor (školiteľ) aj kolegom do zahraničia.

,,Robotika je moja srdcovka,“ poznamenal s úsmevom pred operáciou.

Robota vo všeobecnej chirurgii využívame prevažne pri operáciách rakoviny hrubého čreva alebo rakoviny konečníka. Vďaka niekoľkoročným skúsenostiam majú už naši chirurgovia ďalšie smelé plány. Pomaličky rozbiehame, ako prví na Slovensku, roboticky asistované operácie pri rakovine žalúdka, kde sme už úspešne vykonali niekoľko takýchto operácii. Takisto začíname využívať robota v bariatrii  pri Sleeve resekcii žalúdka – zmenšení žalúdka u obéznych pacientov.

Roboticky asistované operácie v chirurgii u nás vykonávajú:

1. MUDr. Ľubomír Marko, PhD., prednosta II. Chirurgickej kliniky SZU – nedávno robotom vykonal prvú bariatrickú operáciu
  2. Ladislav Šinkovič, PhD., MBA., – dnes operoval 500 pacienta
  3. Erik Flaška, primár pre všeobecnú chirurgie PhD
  4. Ondrej Šoltýs, – mal tú česť operovať črevo s doktorom Gaby, ktorý je jedným z najlepších robotických chirurgov na endometriózu na svete.

Robotickým systémom vykonávané operácie sú pre pacientov veľmi šetrné, prinášajú im, ale aj operatérom mnoho výhod. V nemocnici ho používame okrem chirurgie aj pri urologických, gynekologických a krčných diagnózach.