1

Mladé ženy po úspešnom vyliečení z onkologickéjo ochorenia zhmotnili svoje pocity do umeleckých diel

Vo FNsP F. D. Roosevelta Banská Bystrica v utorok 15. septembra 2015 otvorili výstavu umeleckých diel dvoch mladýchžien, ktoré si prešli liečbou rakoviny lymfatických uzlín a boj so zákernou chorobou vyhrali. Výstava nesie názov PoCity.

Majke Smutnej (25) diagnostikovali Hodgkinov lymfom v 16 rokoch. Liečila sa vo FNsP F.D. Roosvelta v Banskej Bystrici. Po určitom období u Majky nastal relaps – návrat ochorenia. Podstúpila transplantáciu kmeňotvorných buniek.
Tánička Zmeková (23) je pacientka zo západoslovenského kraja, ktorá sa keramike čiastočne venovala aj pred ochorením. Diagnostika lymfómu u nej bola zdĺhavá a náročná, na liečbu v Národnom onkologickom ústave nastúpila až vo štvrtom štádiu. Momentálne sa teší kompletnej remisii.
Obe dievčatá majú úžasný umelecký talent a spolu pripravili sadu 15 obrazov a 15 keramických výrobkov. Výstavu otvorili symbolicky vo Svetový deň lymfómu. Potrvá do 15. októbra 2015.

Organizátorom výstavy diel je pacientske občianske zduženie Lymfoma Slovensko. Samotný koncept štyroch výstav usporiadaných počas roku 2015 vo viacerých mestách vychádza z projektu „Opäť môžem snívať 3“. Projekt v roku 2014 organizovalo združenie a jeho lightmotívom bolo podporiť sny, ktoré si pacienti vysnívali počas svojej liečby, ochorenia lymfóm – rakoviny lymfatických uzlín. „OZ Lymfoma sa aj takouto cestou, snaží podporiť mladé onkologické pacientky, ktoré sa úspešne vyliečili z choroby a napomôcť im v dlhodobom rozvíjaní svojho sna. Veríme, že aj toto je jednou z hlavných úloh nášho združenia,“ priblížila Miroslava Fekiačová z OZ Lymfoma Slovensko. Ako ďalej uvádza: „Výstava PoCity je určená nielen pre onkologických pacientov, pre ktorých môžu byť príbehy mladých žien motivačné, ale aj pre širokú verejnosť, pretože lymfóm je “rakovina, ktorá nemôže byť ignorovaná”. Skrz diela pacientok a ich interpretáciu si môžu návštevníci urobiť konkrétnejšiu predstavu o tom, aký typ ochorenia je lymfóm, čo všetko sprevádza pacienta počas liečby, ale aj po liečbe a najmä emócie, ktoré pacient musí v sebe spracovať.“

FNsP F. D. Roosevelta poskytla priestor a spoluprácou pri organizovaní výstavy už po piaty krát. Pokračuje tak vo svojom úmysle, prostredníctvom umenia spríjemniť svojim pacientom pobyt v nemocnici a umožniť im aspoň na chvíľu zabudnúť na svoju chorobu. „Nemocnica sa dlhodobejšie snaží profilovať ako pacientsky orientovaná nemocnica. Rozvíjanie spolupráce s pacientskými občianskymi združeniami považujeme za dôležitú súčasť našej činnosti, pretože je cennou spätnou väzbou o tom, ako vnímajú poskytovanie zdravotnej starostlivosti naši pacienti, a dáva nám priestor zlepšovať sa. A v neposlednom rade sa veľmi teším, že môžeme na pôde našej nemocnice privítať dve mladé ženy, ktoré ani počas ťažkého životného obdobia neprestali snívať a dnes sú tu nie ako pacientky, ale ako talentované umelkyne,“ doplnila Ing. Miriam Lapuníková, MBA, riaditeľka FNsP F. D. Roosevelta Banská Bystrica.