Minister zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský navštívil zdravotníkov na covidových oddeleniach

Minister zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský navštívil zdravotníkov na covidových oddeleniach

FNsP F.D. Roosevelta Banská Bystrica v piatok 3. decembra navštívil minister zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský, aby povzbudil unavených zdravotníkov na covidových oddeleniach.

 

Minister napoludnie navštívil, v rámci svojej pracovnej cesty v Banskej Bystrici, aj nemocnicu. Zaujímal sa o aktuálnu situáciu a v sprievode riaditeľky Miriam Lapuníkovej navštívil II. Kliniku anestéziológie a intenzívnej medicíny SZU a oddelenie pneumológie. 

Na klinike sa stretol s personálom, ktorý sa stará o kritických covidových ale aj necovidových pacientov. Na oddelení pneumológie sa zaujímal ako zvládajú pracovné vypätie.

 

Chcem sa vám všetkým poďakovať za vaše nasadenie a starostlivosť, za vašu odvahu a silu. Viem, že mnohokrát musíte siahať na dno svojich možností a už celé mesiace pracujete v náročných podmienkach.  S celým mojím tímom intenzívne pracujeme na tom, aby sa podmienky na vašu prácu zlepšili, “ vyjadril minister zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský svoje uznanie zdravotníkom. 

 

V nemocnici sme sa tento týždeň priblížili počtom hospitalizovaných pacientov k stavu na vrchole druhej vlny v marci tohto roku, “ uviedla Miriam Lapuníková, riaditeľka nemocnice. 

 

Počas druhej  vlny dosiahli maximum hospitalizovaných pacientov pri počte 127. Posledný novembrový deň tohto roku ich ležalo v nemocnici s ochorením Covid -19 spolu 124. Dnes ich je 106.

Len 21 z nich sa dalo proti Covid-19 zaočkovať.

 

Pacienti s covidom  sú vo väčšine prípadov hospitalizovaní na oddelení infektológie v samostatnom pavilóne v inej časti mesta.  Aktuálne tam majú z celkového počtu hospitalizovaných 47 pacientov, ôsmim pacientom poskytujú terapiu vysokoprietokovým kyslíkom.

Ostatní pacienti ležia na covidovej časti II. Internej kliniky SZU a Oddelení pneumológie v hlavnom nemocničnom areáli.  II. Klinika anestéziológie a intenzívnej medicíny SZU má momentálne s počtom 14 pacientov na umelej pľúcnej ventilácii svoje kapacity naplnené.

 

Nemocnica je schopná v prípade nutnosti reprofilizovať až 345 lôžok, bolo by to však na úkor zdravotnej starostlivosti o ostatných pacientov.

image_pdfimage_print