MERANIE VNÚTROOČNÉHO TLAKU, ZBER POUŽITÝCH OKULIAROV, BEH V TME. TAKÝ BUDE TÝŽDEŇ BOJA PROTI ZELENÉMU ZÁKALU V BANSKEJ BYSTRICI.

Domov / Aktuality / MERANIE VNÚTROOČNÉHO TLAKU, ZBER POUŽITÝCH OKULIAROV, BEH V TME. TAKÝ BUDE TÝŽDEŇ BOJA PROTI ZELENÉMU ZÁKALU V BANSKEJ BYSTRICI.

MERANIE VNÚTROOČNÉHO TLAKU, ZBER POUŽITÝCH OKULIAROV, BEH V TME. TAKÝ BUDE TÝŽDEŇ BOJA PROTI ZELENÉMU ZÁKALU V BANSKEJ BYSTRICI.

V rámci Svetového týždňa glaukómu 2019, ktorý bude prebiehať 10. – 16.3. 2019, pripravili pre Vás Mesto Banská Bystrica, II. Očná klinika SZU FNsP F.D Roosevelta , Lions klub Banská Bystrica, Glaukóm o.z., Surveye, Europa SC BB a Slovenská glaukómová spoločnosť hneď niekoľko aktivít.

„11.3. 2019 Vám v Europa SC Banská Bystrica zmeriame od 9.00 – 16.00 hod. bezplatne vnútroočný tlak, krvný tlak a hladinu cukru v krvi. Tento deň sa bude konať aj zbierka použitých okuliarov pre krajiny tretieho sveta pod záštitou Lions Banská Bystrica. 
12. 3. 2019 sa bude konať prednáška o glaukóme na Gymnáziu Andreja Sládkoviča v Banskej Bystrici.
13.3.2019 o 15.00 h naše aktivity vyvrcholia tzv. „Behom v tme “ , ktorého začiatok bude na Námestí SNP v Banskej Bystrici,“ približuje MUDr. Mária Praženicová z II. Očnej klinika SZU vo FNsP F.D. Roosevelta Banská Bystrica.

Urobte niečo pre seba a svojich blízkych a zapojte sa minimálne do jednej z aktivít.

Glaukóm , čiže zelený zákal je skupina ochorení oka, ktoré sú spojené s poškodením zrakového nervu, zhoršeným periférnym videním a pri jeho neskorom zistení alebo nedostatočnej liečbe môže viesť k slepote.
Väčšinou sa jedná o pomaly postupujúce ochorenie bez výraznejších príznakov a u väčšiny pacientov je spojené so zvýšeným vnútroočným tlakom, ktorý pacient vôbec nemusí vnímať.
Existuje však aj akútna forma glaukómu, ktorá privedie pacienta k lekárovi s bolesťou hlavy, bolesťou očí , začervenaním jedného alebo oboch očí a poklesom videnia.
Rizikové faktory pre vznik glaukómu sú vek nad 40 rokov, výskyt glaukómu v rodine, krátkozrakosť nad – 4 dioptrie, ďalekozrakosť, ochorenie ciev, migrény, poranenie oka, časté zápaly očí.
Nie každý pacient, u ktorého bol nameraný zvýšený vnútroočný tlak, však musí mať glaukóm.
Glaukóm je ochorenie, ktoré sa nedá vyliečiť úplne, avšak pomocou liečby sa spomalí zhoršovanie ochorenia . Jedinou stratégiou ako predísť následkom, ktoré zelený zákal spôsobuje sú pravidelné návštevy očného lekára, včasné odhalenie ochorenia a včasná liečba.

image_pdfimage_print