Materiál vyvinutý v Silicon Valley sme na spevnenie aorty použili medzi prvými v strednej Európe

Materiál vyvinutý v Silicon Valley sme na spevnenie aorty použili medzi prvými v strednej Európe

Naši rádiológovia v spolupráci s cievnymi chirurgami použili na liečbu aneuryzmy brušnej aorty najnovší polymérový materiál s tvarovou penou, ktorý vyvinul startup v americkom  Silicon Valley. Na oddelení rádiológie ho použili medzi prvými pracoviskami v strednej Európe.

77 – ročnej pani Zuzane z Detvy lekári zistili výduť brušnej aorty. Výduťou prechádzala krv, ktorá vyvíjala na steny aorty tlak a bez včasného ošetrenia by mohla prasknúť. Keby sa tak stalo, pacientke by hrozilo vnútorné vykrvácanie.

 

Takémuto stavu vedia odborníci pohodlne predísť aj bez potreby otvorenej  operácie.  Štandardne sa do aorty implantuje výstuž – stentgraft, vpichom cez stehenné tepny. Tento stentgraft odkloní tok krvi z výdute a tým zamedzuje jej prasknutiu. Približne u 20% pacientov je potrebná reoperácia(reintervencia), kde sa časť vaku môže po čase opäť plniť z netesností a hrozí je prasknutie.

A práve tomuto sa zavedením špeciálneho biokompatibilného polyméru do vaku výdute dá predísť. Po zavedený stentgraftu lekári následne samotný vak vyplnili týmto špeciálnym polymérom, ktorý nielenže podporuje tvorbu zrazeniny vo vaku ale postupne stimuluje prirodzenú imunitnú odpoveď a proces hojenia, čiže sa vstrebe do 2,5 roka od implantácie. Tým prakticky eliminuje riziko netesností a prípadných reintervencií.

 

Oddelenie rádiológie patrí medzi renomované pracoviská v SR, kde uskutočňujú široké spektrum rádiointervenčných výkonov – vaskulárne, neurointervenčné, onkointervenčné aj nevaskulárne zákroky.

image_pdfimage_print