Liečiť bolesť budú na Slovensku ďalší traja, čerstvo atestovaní lekári

Bolesť je častým sprievodným príznakom mnohých ochorení, niekedy sa však stane hlavnou diagnózou. Niektorí pacienti, najmä onkologickí,  trpia veľkými bolesťami a je potrebné pristupovať k samotnej bolesti ako k ochoreniu. Liečbou bolesti sa zaoberá, laickou verejnosťou až tak nepoznaný, medicínsky odbor – algeziológia.

Lekári – algeziológovia sa pripravujú v rámci špecializačného štúdia na našej Algeziologickej klinike SZU, ktorá je jedinou svojho druhu na Slovensku.

V piatok 16.4.2021 sa na pôde kliniky, ktorá je zároveň  Katedrou Algeziológie LF SZU, konala už 23. špecializačná skúška (atestácia) z odboru Algeziológia. Po 3-ročnej špecializačnej príprave ju úspešne absolvovali ďalší traja lekári z Bratislavy, zo Spišskej Novej Vsi a z Piešťan.

V špecializačnej komisii, okrem dvoch ďalších kolegov z iných nemocníc, ako jej členovia pôsobia aj dvaja naši lekári, a to MUDr. Michal Venglarčík, PhD. a MUDr. Miroslav Ferenčík. Predsedom komisie je prednosta kliniky doc. MUDr.  Igor  Martuliak, PhD., ktorý je zároveň garantom odboru algeziológie v SR.

Špecializačné štúdium a záverečné skúšky na pôde Algeziologickej kliniky SZU prebiehajú už od roku 2006 a celkovo tam vychovali už 97 algeziológov.

Úspešným absolventom gratulujeme!

LIEKOVÉ PUMPY NA LIEČBU BOLESTI ZAVÁDZALI PRVÍ NA SLOVENSKU

Klinika algeziológie je  jediné samostatné oddelenie s lôžkovou časťou na Slovensku schopné poskytovať svoje služby aj najťažším pacientom s chronickou bolesťou formou hospitalizácie. Na klinike zaviedli do algeziologickej praxe na Slovensku viacero nových diagnostických a liečbených postupov a techník, ako je prístroj Rebox, vákuumterapia, technika tlakových kaudálnych blokád, meranie epidurálnych tlakov pri liečbe pacientov s lumbo-ischiadickým syndrómom a pod.

Sú jediné pracovisko na Slovensku, ktoré sa zaoberá implantáciou liekových púmp a od roku 2010 implantáciou spinálnych stimulátorov vybraným pacientom s ťažkými bolesťami predovšetkým po operácii chrbtice.

Nosné programy kliniky:

– Diagnostika chronickej bolesti
– Liečba nádorovej bolesti
– Liečba chronických bolestí chrbta a pohybového aparátu
– Invazívne techniky liečby bolesti
– Nefarmakologické techniky liečby bolesti