hlavicka


Čo je u nás nové

ZA INOVATÍVNE VÝKONY ZÍSKALA ROOSEVELTOVA NEMOCNICA V PRESTÍŽNEJ ANKETE DVE VÍŤAZSTVÁ

Rádioembolizácia - tím290V celoslovenskej ankete TOP Inovácie v medicíne získali za uskutočnené unikátne zákroky ocenenie hneď dvaja odborníci z FNsP F. D. Roosevelta Banská Bystrica. MUDr. Jozef Babeľa za unikátnu robotickú operáciu pacienta s rakovinou močového mechúra a MUDr. Stanislav Okapec za rádiologický intervenčný zákrok na pečeni – rádioembolizáciu. Oba zákroky uskutočnili odborníci na Slovensku vôbec po prvýkrát.
Druhý ročník ankety TOP Inovácie v medicíne je ďalším projektom Zdravotníckych novín, ktorých snahou je zviditeľniť výkony, operácie, či technológie, ktoré sú výnimočné a ktoré posúvajú úroveň zdravotnej starostlivosti poskytovanej pacientom na Slovenku o krok vpred. Hlasovanie prebiehalo on –line počas letných mesiacov. Verejnosť a odborníci vyberali tých najlepších vo ôsmich kategóriách.„Cením si hlavne to, že si niekto všimol prácu intervenčných rádiológov. Hoci sme súčasťou multidisciplinárneho tímu, vo vzťahu k pacientovi pracujeme, na rozdiel od klinických lekárov, tak trochu inkognito,“ povedal pre Zdravotnícke noviny MUDr. Stanislav Okapec, primár Oddelenia rádiológie.

Ďalší z ocenených MUDr. Jozef Babeľa, z Urologickej kliniky zhodnotil: „Znamená to ocenenie práce nielen mojej, ale celého kolektívu. Najväčšiu zásluhu má náš prednosta MUDr. Vladimír Baláž, PhD., ktorý je "otcom" myšlienky robotiky v Banskej Bystrici a na Slovensku vôbec. A ocenenie znamená pre nás aj to, že držíme trend s európskou a svetovou urológiou.“


Čítať ďalej...

Kvalitu zdravotnej starostlivosti o pacientov s epilepsiou ocenili aj v zahraničí

Ocenenie epilepsia2Na septembrovom 32. Svetovom epileptologickom kongrese v španielskej Barcelone získala Slovenská liga proti epilepsii významné medzinárodne ocenenie. Cenu prevzal docent Vladimír Donáth, prednosta II. Neurologickej kliniky SZU pri FNsP F. D. Roosevelta, ktorý je zároveň prezidentom slovenskej ligy.

Medzinárodná liga proti epilepsii ju udeľuje krajinám za prínos v starostlivosti o pacientov s epilepsiou.„Získanie ocenenia považujem za veľkú česť ale aj záväzok,“ približuje docent Donáth. „Tento míľnik znamená, že obyvateľom Slovenska, postihnutým metlou epilepsie, už viac ako pol storočia odhodlane zmierňujú ich trápenie kvalifikovaní odborníci. Práca Slovenskej ligy proti epilepsii zaručuje, že ľudia s epilepsiou majú prístup k najmodernejšej liečbe pod dohľadom profesionálov, ktorí majú prehľad o najnovšom vývoji v tejto oblasti. Národné pobočky Medzinárodnej ligy proti epilepsii sú významným prepojením medzi rozsiahlymi medzinárodnými skúsenosťami našich členov a pacientov, ktorí chcú lepší život bez obáv zo záchvatov,“ vysvetľuje význam ocenenia Medzinárodná liga proti epilepsii.

Ocenenie okrem Slovenska získali odborníci z Rakúska, Japonska, Česka a Poľska.


Čítať ďalej...

Štyri kliniky nemocnice majú nových prednostov

V júni tohto roku sa uskutočnili výberové konania na prednostov kliník pri Fakultnej nemocnici s poliklinikou F. D. Roosevelta. Po ich ukončení majú štyri z nich nových prednostov.

Jednou z najpodstatnejších zmien, ktorá sa na týchto postoch udiala, je vymenovanie nového prednostu II. Chirurgickej kliniky SZU. Od prvého júla sa ním stal doc. MUDr. Ľubomír Marko, PhD., ktorý predtým pôsobil ako primár Oddelenia miniinvazívnej chirurgie a ako prvý na Slovensku zavádzal mnohé minimálne invazívne metodiky.
Prevziať kliniku po profesorovi Petrovi Kothajovi je samozrejme veľká zodpovednosť. Je dôležité, aby si chirurgická klinika udržala postavenie lídra slovenskej chirurgie. A to nielen v oblasti klasickej chirurgie, ale hlavne v oblasti miniinvazívnej chirurgie. Je dôležité, aby sme vyškolili odborné tímy a naplno rozbehli hepatopankreatobiliárnu chirurgiu, udržali tempo transplantácií a do všetkých oblastí zaviedli minimálne invazívne prístupy. Ďalej máme snahu zaviesť do praxe moderné perioperačné protokoly pri onkochirurgických pacientoch a hlavne v oblasti kolorektálnej chirurgie. Budeme sa snažiť skrátiť dobu hospitalizácie, zameriame sa aj na ekonomiku, pričom budeme dodržiavať medicínske pravidlá na súčasnej úrovni chirurgie,“ predstavil svoje plány docent Marko.

Obr.:  sprava - doc. MUDr. Marko, PhD., MUDr. Šulaj PhD., MUDr. Jančo, FEBO, doc. MUDr. Karol Dókuš, PhD. 

prenost


Čítať ďalej...

Prvú pacientsku poradňu na Slovensku dnes otvorili vo FNsP F.D.Roosevelta

Otvorenie290Pacienti a ich blízki v banskobystrickej FNsP F. D. Roosevelta budú prvými na Slovensku, ktorí budú môcť hľadať pomoc aj v špecializovanej pacientskej poradni. V rámci pilotnej fázy projektu siete pacientskych poradní im práve tu od 5. septembra  poradia, ako si uplatniť svoje práva nielen priamo pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti, ale napríklad aj v sociálnej oblasti.  

Poradňa bude záujemcom k dispozícii v návštevnej hale v lôžkovej časti nemocnice dva dni v týždni, a to každý utorok od 9. do 11.30 hod. a každú stredu a počas náštevných hodín, teda od 15. do 17. hodiny.
Poradenstvo v nej budú pravidelne poskytovať priamo zástupcovia pacientskych združení, pôsobiacich v banskobystrickom regióne. „Zástupcov tam budú mať združenia zamerané na onkologické a hematoonkologické diagnózy, ochorenie pečene, stomici, reumatici. Nakoľko sami ochorenie prekonali, pacientom, ich rodinám a blízkym sa stanú oporou pri zvládaní ochorenia, a to aj pri špecifických diagnózach,“ vysvetľuje projektová manažérka/koordinátorka poradne a viceprezidentka AOPP Miroslava Fövényes.

„Sme radi, že sa AOPP aj v spolupráci s našou nemocnicou podarilo zrealizovať túto myšlienku. Našim pacientom u nás poskytneme potrebnú zdravotnú starostlivosť, avšak v dôsledku závažného ochorenia sú neraz nútení riešiť zmenu svojej  ži-votnej alebo sociálnej situácie. Priamo počas hospitalizácie sú im nápomocné naše sociálne sestry.  Poradne budú z nášho pohľadu nadstavbou a ďalším miestom,  kde im pod jednou strechou pomôžu zorientovať sa vo svojej situácii a nasmerovať ich kam sa obrátiť napríklad v prípade invalidity, ťažkého zdravotného postihnutia a podobne. Pacienti iste ocenia aj to, že v poradniach budú ľudia, ktorí si niečím podobným sami prešli,“ hovorí Miriam Lapuníková z Fakultnej nemocnice s poliklinikou F. D.  Roosevelta v Banskej Bystrici.


Čítať ďalej...

MONITOR DYCHU CHRÁNI SPÁNOK KAŽDÉHO NOVORODENCA NARODENÉHO VO FNSP F.D. ROOSEVELTA

monitory2 2017 290Nadácia Križovatka na sklonku letných prázdnin darovala Neonatologickej klinike SZU pri FNsP F. D. Roosevelta desať kusov nových monitorov dychu. Vďaka poslednému daru má klinika vybavené touto dôležitou pomôckou pri prevencii Syndrómu náhleho úmrtia dojčiat (SIDS) už všetky lôžka.

„Nadácia nám za posledné roky darovala už takmer 30 monitorov. Týmto posledným nám pomohla naplniť náš cieľ, a to, že monitor dychu bude v každej novorodeneckej postieľke na našej klinike. Teda nie len u tých najviac ohrozených - predčasne narodených detí, ale aj u zdravých donosených bábätiek.“ hovorí prednostka kliniky Jana Nikolinyová.
Nadácia Križovatka je mimovládna nezisková organizácia, ktorá vznikla s cieľom pomáhať deťom ohrozeným SIDS. „Už niekoľko rokov sa snažíme vybaviť monitormi dychu všetky novorodenecké oddelenia v nemocniciach a jednotky intenzívnej starostlivosti na celom území Slovenskej republiky,“ uvádza riaditeľka nadácie Táňa Tomasch. 
Hodnota tohtoročného daru je 800  € a na tento účel ich nadácii  darovala banskobystrická spoločnosť VIP čistiaci servis, s.r.o.
 

 

 

 

 

 


Čítať ďalej...

Ďalšie články...

 1. Pozývame odbornú verejnosť na Dialógy o bolesti
 2. VÝSTAVA UMELECKÝCH FOTOGRAFIÍ TRANSPLANTOVANÝCH PACIENTOV MÁ PRISPIEŤ K ZVYŠOVANIU POVEDOMIA O DARCOVSTVE ORGÁNOV
 3. Oznam - Obmedzená prevádzka infekčného oddelenia
 4. Oznam - Obmedzenie na ambulancii lekárskej genetiky z dôvodu čerpania dovolenky
 5. Hlasujte za nás v ankete TOP INOVÁCIE
 6. Uskutočnili sa prvé Banskobystrické dni anestézie
 7. Na centrálnych operačných sálach sa uskutočnil jedinečný anestéziologický workshop
 8. BEZPEČNÝ SPÁNOK BÁBÄTIEK NA NEONATOLOGICKEJ KLINIKE CHRÁNIA NOVÉ MONITORY DYCHU
 9. Perinatologické centrum dosiahlo v roku 2016 najlepšie výsledky zo všetkých
 10. VO FNsP F.D. ROOSEVELTA SA O PREDČASNE NARODENÉ DETI STARAJÚ UŽ 60. ROKOV
 11. FNsP F.D. Roosevelta dostane na rekonštrukciu 60 mil. eur
 12. Cez víkend sa na operačných sálach uskutoční jedinečný anestéziologický workshop
 13. NA NEDOSTATOK POHYBU U SLOVÁKOV UPOZORNILI LEKÁRI BEHOM. PODPORILI ICH AJ OLYMPIJSKÝ VÍŤAZ MATEJ TÓTH S BRATOM, HUMORISTKA ELENA VACVALOVÁ, BIATLONISTKA PAULÍNA FIALKOVÁ AJ THAIBOXER VLADO MORAVČÍK.
 14. Aktívne sa denne hýbe len trinásť percent Slovákov. Lekári bijú na poplach.
 15. Deti pomáhali deťom
 16. Pri príležitosti Medzinárodného dňa sestier boli ocenené štyri sestry z našej nemocnice
 17. NA SLOVENSKU PRVÝKRÁT TRANSPLANTOVALI PEČEŇ PRED DVADSIATIMI ROKMI
 18. OPUSTILA NÁS VÝZNAMNÁ OSOBNOSŤ SLOVENSKEJ CHIRURGIE. ZOMREL PROFESOR PETER KOTHAJ
 19. Seminár pre spádových transplantačných koordinátorov
 20. ZÁKAZ NÁVŠTEV JE ZRUŠENÝ

Subcategories