hlavicka


Čo je u nás nové

Perinatologické centrum dosiahlo v roku 2016 najlepšie výsledky zo všetkých

Prednostka Neonat. klinikyV roku 2016 dosiahlo Perinatologické centrum vo FNsP F.D.Roosevelta spomedzi všetkých centier v SR najnižšie promile novorodeneckej úmrtnosti a je právom považované za jedno z najlepších centier v SR.

Neonatologická klinika SZU pri FNsP F. D. Roosevelta spolu s Gynekologicko – pôrodníckou klinikou SZU tvoria jedno zo šiestich Perinatologických centier na Slovensku. Centrum dlhodobo dosahuje výborné výsledky v starostlivosti o extrémne nezrelých a kriticky chorých novorodencov. 

Predčasne narodený novorodenec nemá dostatočne vyvinuté niektoré vnútorné orgány, vyžaduje si monitorovanie vitálnych funkcií, podporu dýchania, infúzne podávanie výživy, musí byť uložené v inkubátore. Vyžaduje si špecifickú diagnostiku, liečebné a ošetrovateľské postupy aj zvládnutie komplikácii.

Takúto starostlivosť nedokáže zabezpečiť štandardné novorodenecké oddelenie.

Pre predčasne narodených novorodencov je najdôležitejšia centralizácia v špecializovaných centrách, pretože tam majú najväčšiu šancu dostať takú starostlivosť akú potrebujú. Najšetrnejšie je, keď sa takýto novorodenec dostane k nám ešte v maminom brušku a nestráca dôležité minúty po narodení čakaním na transport špecializovaným tímom,“ uviedla vo svojej prednáške prednostka Neonatologickej kliniky SZU MUDr. Jana Nikolinyová, PhD. Kedysi malo šancu na prežitie dieťa narodené po 30. týždni tehotenstva a s minimálnou pôrodnou váhou 1000g. Dnes sa vďaka modernému technologickému vybaveniu a metodikám posunula hranica životaschopnosti predčasne narodeného dieťaťa na ukončený 24. týždeň a 450 g pôrodnú hmotnosť.


VO FNsP F.D. ROOSEVELTA SA O PREDČASNE NARODENÉ DETI STARAJÚ UŽ 60. ROKOV

DSC 7118Na Neonatologickej klinike SZU pri FNsP F. D. Roosevelta Banská Bystrica si v utorok 6. júna 2017 slávnostným seminárom pripomenuli okrúhle výročie. Odbornú starostlivosť poskytujú deťom, ktoré prišli na svet predčasne už šesťdesiat rokov.

Starostlivosť o predčasne narodených novorodencov prešla za obdobie od vzniku oddelenie veľkým vývojom. Počas seminára si na začiatky spred šesťdesiatich rokov zaspomínala aj jedna z prvých banskobystrických novorodeneckých sestier pani Eva Furdíková. „Úsek pre predčasne narodené deti vznikol v roku 1957 a bol vtedy súčasťou detského oddelenia. Neboli sme nijak zvlášť zaškolené, jedna sestra mala na starosti takmer desať detí a mali sme len jeden inkubátor,“ spomína. 

 

 


Čítať ďalej...

FNsP F.D. Roosevelta dostane na rekonštrukciu 60 mil. eur

20170602 120119FNsP F.D.Roosevelta sa dočká komplexnej rekonštrukcie. Na piatkovej návšteve to oznámili podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Peter Pellegrini a minister zdravotníctva SR Tomáš Drucker. V najbližších troch rokoch plánuje Ministerstvo zdravotníctva SR investovať zo svojej rozpočtovej kapitoly do obnovy nemocnice približne 60 miliónov eur. Z uvedených prostriedkov bude zrekonštruovaný obvodový plášť budov ložkovej časti a polikliniky, tepelné hospodárstvo, budú vymenené okná a kompletne zrenovovaný interiér oddelení a ambulancií. V pláne je aj výstavba infekčného pavilónu v novom nemocničnom areáli.


Čítať ďalej...

Cez víkend sa na operačných sálach uskutoční jedinečný anestéziologický workshop

Cez víkend budú anestéziológovia z niekoľkých nemocníc trénovať zvládnutie kritických a raritne sa vyskytujúcich situácii pri operačných výkonoch. Celodenný simulačný kurz bude prebiehať v rámci Banskobystrických anestéziologických dní v sobotu na centrálnych operačných sálach. Odborné prednášky sa konajú aj v Pamätníku SNP.

Viac o programe kurzu - klikni

 


NA NEDOSTATOK POHYBU U SLOVÁKOV UPOZORNILI LEKÁRI BEHOM. PODPORILI ICH AJ OLYMPIJSKÝ VÍŤAZ MATEJ TÓTH S BRATOM, HUMORISTKA ELENA VACVALOVÁ, BIATLONISTKA PAULÍNA FIALKOVÁ AJ THAIBOXER VLADO MORAVČÍK.

den obezity2 290Cez víkend počas druhého ročníka Dňa obezity, hepatológovia vymenili plášť za tenisky a zabehli si v malebnom prostredí Donovál štafetu. Športovou aktivitou chceli upozorniť nato, že Slováci sa málo hýbu.

"A čo je lepší spôsob, ako keď lekár ide svojim pacientom príkladom“ vysvetľuje pohnútky organizácie behu známy slovenský hepatológ, prednosta II. Internej kliniky SZU FNsP F.D. Roosevelta Banská Bystrica MUDr. Ľubomír Skladaný, PhD., ktorý je zároveň aj prezidentom Slovenskej hepatologickej spoločnosti.

Lekárov v ich osvetovej činnosti prišli podporiť aj známe osobnosti a zabehli si spolu s nimi. „Verím že prítomnosť týchto skvelých ľudí bude motiváciou pre nás aj pre naše deti, aby sme sa rozhýbali.“ povedal MUDr. Marek Rác, hepatológ z FN Nitra v úvode podujatia, ktorý vo svojom príspevku na Májových hepatologických dňoch s hlavnou témou Životný štýl a pečeň zosumarizoval následky inaktivity na celkovom zdraví a na chorobách pečene. Elena Vacvalová svojím originálnym zmyslom pre humor sprevádzala účastníkov aj hovoreným slovom. Ako však na seba prezradila, ani jej nie je šport cudzí, keďže bola kedysi juniorskou majsterkou Slovenska v streľbe z malorážnych zbraní.

 

 

 

 

Olympijský víťaz Matej Tóth potešil prítomných krátkouautogramiáda290 autogramiádou.
Päťnásobný majster sveta v thajskom boxe Vladimír Moravčík sa pred časom začal venovať aj trénovaniu detí vo vlastnej telocvični a na margo každodenného pohybu hovorí: „Rodič nemusí od dieťaťa očakávať, že bude z neho vrcholový športovec, našim cieľom je aby deti k nám prišli, vybehali sa s kamošmi, jednoducho mali z pohybu radosť.“
Biatlonistka Paulína Fialková odkazuje: „Mne dal šport úplne všetko a chcem vyzvať rodičov, aby podporovali svoje deti, pretože oni ešte v tých 12-13 rokoch nevedia, čo prospešné im môže šport dať a naučiť ich.“
Tí, ktorí sa necítili na striedanie štafiet, mohli absolvovať ukážku nordic walkingu s trénerkou Marcelou Veličovou.
deň obezity6 290Priebeh štafety zostavil brat Mateja Tótha Michal, ktorý je trénerom a koordinátorom projektu „Športovej akadémie Mateja Tótha“. Účastníci behu si vyskúšali atletický biatlon a disciplíny ako beh na 200m, hod na cieľ a prekonávanie rôznych prekážok. Vrátane hostí si ho zabehlo okolo 30 účastníkov rôznych vekových kategórií.

Organizátorom Dňa obezity, ktorý bol podporným podujatím 45. Májových hepatologických dní v dňoch 18.-20.5.2017 na Donovaloch bola Slovenská hepatologická spoločnosť.


Subcategories