logofdr   Fakultná nemocnica s poliklinikou F. D. Roosevelta Banská Bystrica

Námestie L. Svobodu 1,  975 17 Banská Bystrica, SR
 


Čo je u nás nové

NÁZOR: Ako vníma protichodné názory okolo rekonštrukcie našej nemocnice jeden z primárov

" Výstavba tristolôžkového zdravotníckeho zariadenia nie je alternatívou modernizácie fakultnej nemocnice s tradíciou.

FNsP. F. D. Roosevelta je inštitúciou plniacou úlohy regionálnej, nadregionálnej,resp. celoslovenskej nemocnice. Ročne je v nej hospitalizovaných štyridsaťtisíc pacientov. Ambulancie navštívi pol milióna pacientov. Paraklinické pracoviská ako sú laboratóriá, sonografy, röntgeny, CT, MR vykonajú necelé štyri milióny vyšetrení. Zariadenie disponuje najmodernejším pracoviskom urgentnej starostlivosti schopným zvládať starostlivosť o náhle zhoršenie zdravotného stavu od jednotlivcov až po hromadné úrazy a katostrofy (cca päťdesiattisíc pacientov). Nemocnica koexistuje v symbióze so Stredoslovenským ústavom srdcových a cievnych chorôb, ale najmä s Detskou fakultnou nemocnicou s poliklinikou v Banskej Bystrici a pre činnosť týchto špičkových zariadení je esenciálna.
Pracoviská FN sú nepostrádateľnou súčasťou pregraduálneho aj postgraduálneho vzdelávania sestier a lekárov.
Starostlivosť o pacientov a vzdelávanie zabezpečuje špičkový a zohratý tím, 2290 zdravotníckych a nezdravotníckych pracovníkov s dlhoročnou tradíciou. Jeho hodnota sa nedá finančne vyčísliť. Rozbitie tímu by znamenalo pre slovenské zdravotníctvo nenahraditeľnú stratu.
Ťažko je vyčísliteľná hodnota funkčných prístrojov, nových operačných sál, pracoviska urgentného príjmu, laboratórií, sonografov, CT a MR prístrojov, lineárneho urýchľovača a pod. Ak by sme si niečo podobné chceli kúpiť dnes, určite hovoríme o sume presahujúcej miliardu eur. Nehovoriac o obrovskej škode, ak by sme budovy a prístroje nechali schátrať.

Z horeuvedného je nanajvýš zrejmé, že tristolôžkové zariadenie, s kapacitou malej okresnej nemocnice, nie je schopné zvládnuť ani zlomok úloh stojacich denne pred FNsP. F. D. Roosevelta. Už len lobovanie za takýto nezmysel považujeme za hazard so zdravím obyvateľov nielen nášho regiónu, ale aj Slovenska.

Suma určená na modernizáciu predstavuje len zlomok súčasnej hodnoty fakultnej nemocnice, a umožní v priebehu relatívne krátkej doby modernizáciu špičkového zdravotníckeho zariadenia tak, aby mohlo poskytovať starostlivosť na úrovni 21. storočia.
Budovanie Fakultnej nemocnice F. D. Roosevelta stálo ako nás tak aj predchádzajúce generácie štyridsať rokov trvajúce obrovské úsilie, ktoré bolo korunované vynikajúcimi výsledkami. Nahazardujme, prosím, s týmto pokladom".

MUDr. Juraj Šváč, PhD. 

primár II. Internej kliniky SZU


REKONŠTRUKCIU NEMOCNICE PODPORILA AJ DETSKÁ FAKULTNÁ NEMOCNICA

Vyhlásenie prednostov a primárov FNsP F. D. Roosevelta, že komplexnú rekonštrukciu nemocnice považujú za jedinú možnú alternatívu, podporili aj kolegovia z Detskej fakultnej nemocnice s poliklinikou Banská Bystrica, ktorá sídli s Rooseveltkou v spoločnom areáli.

DFN


Voliť prezidenta SR budú môcť aj pacienti hospitalizovaní v nemocnici

Pacienti hospitalizovaní vo FNsP F. D. Roosevelta Banská Bystrica budú mať možnosť voliť prezidenta SR priamo v nemocnici.

Voľby prezidenta SR 2019 sa v našej nemocnici uskutočnia dňa 16.03.2019 v čase od 10:00 hod.-12:00 hod. v monobloku B2, 10. poschodie, č. dverí 1070. V tomto čase bude pacientom umožnené voliť priamo vo volebnej miestnosti, alebo do prenosnej volebnej urny pri lôžku pacienta.

Pacienti v starom nemocničnom areáli (Oddelenie infektológie a Psychiatrická klinika) budú mať možnosť voliť len do prenosnej volebnej urny.  V prípade záujmu voliť, je potrebné informovať personál oddelenia, ktorý má  kontakty na členov volebnej komisie príslušného okrsku a vedia upovedomiť.
Podmienkou na účasť vo voľbách je hlasovací preukaz, ktorý si môžu občania vybaviť v mieste svojho trvalého bydliska, alebo trvalý pobyt na území okrsku.


KRATŠIE ČAKANIE NA LIEKY, NÍZKE CENY, NOVÉ SLUŽBY. OTVORILI SME ZREKONŠTRUOVANÚ LEKÁREŇ.

Nová lekáreňFNsP F. D. Roosevelta Banská Bystrica otvorila v pondelok 11. marca 2019 po týždňovej prestávke zrekonštruované priestory verejnej lekárne.

Lekáreň sa nachádza priamo v poliklinickej časti nemocnice a denne si v nej vyberú predpísané lieky stovky vyšetrených pacientov. Neraz sa stávalo, že pacienti čakali v rade siahajúcom až pred lekáreň. „Z tohto dôvodu sme sa rozhodli priestory lekárne rozšíriť. Pribudli dve výdajné miesta, čo umožní rýchlejšie vybavenie pacientov. Záleží nám, aby sme našim pacientom poskytli modernú lekárenskú starostlivosť. Pri návrhoch interiéru sme si nechali poradiť odborníkmi v tejto oblasti, na ich odporúčanie sme upravili aj category manažment. Dávame si záležať aj na cenovej politike, ceny voľnopredajných liekov sú u nás jedny z najnižších, ak nie najnižšie, v meste,“ približuje premeny lekárne Miriam Lapuníková, generálna riaditeľka FNsP F.D. Roosevelta Banská Bystrica.
Služby lekárne sa rozšírili aj o výdajňu zdravotníckych pomôcok. V najbližších mesiacoch sa zamestnanci lekárne zamerajú aj na zlepšenie komunikačných zručností s pacientmi, ktoré si zdokonalia na plánovaných školeniach.

„Návrat lekární v nemocniciach do vlastných rúk je v súlade aj s požiadavkami zriaďovateľa štátnych nemocníc Ministerstva zdravotníctva SR a naša nemocnica je dôkazom, že sa to dá a ide to na profesionálnej úrovni,“ dopĺňa generálna riaditeľka.
Zariadenie zriadilo vlastnú verejnú lekáreň ako prvá štátna nemocnica v SR ešte v roku 2013 s cieľom získať dodatočné prostriedky do svojho rozpočtu.

Od otvorenia je prevádzka lekárne zisková. Jej zisk pred zdanením dosiahol v roku 2018 výšku 220 tis. EUR. Zo zisku bola hradená aj rekonštrukcia. Komplexné úpravy vrátane nového zariadenia si vyžiadali prostriedky vo výške 70 tis. EUR.


MERANIE VNÚTROOČNÉHO TLAKU, ZBER POUŽITÝCH OKULIAROV, BEH V TME. TAKÝ BUDE TÝŽDEŇ BOJA PROTI ZELENÉMU ZÁKALU V BANSKEJ BYSTRICI.

V rámci Svetového týždňa glaukómu 2019, ktorý bude prebiehať 10. - 16.3. 2019, pripravili pre Vás Mesto Banská Bystrica, II. Očná klinika SZU FNsP F.D Roosevelta , Lions klub Banská Bystrica, Glaukóm o.z., Surveye, Europa SC BB a Slovenská glaukómová spoločnosť hneď niekoľko aktivít.

„11.3. 2019 Vám v Europa SC Banská Bystrica zmeriame od 9.00 – 16.00 hod. bezplatne vnútroočný tlak, krvný tlak a hladinu cukru v krvi. Tento deň sa bude konať aj zbierka použitých okuliarov pre krajiny tretieho sveta pod záštitou Lions Banská Bystrica.
12. 3. 2019 sa bude konať prednáška o glaukóme na Gymnáziu Andreja Sládkoviča v Banskej Bystrici.
13.3.2019 o 15.00 h naše aktivity vyvrcholia tzv. „Behom v tme, ktorého začiatok bude na Námestí SNP v Banskej Bystrici,“ približuje MUDr. Mária Praženicová z II. Očnej klinika SZU vo FNsP F.D. Roosevelta Banská Bystrica.

Urobte niečo pre seba a svojich blízkych a zapojte sa minimálne do jednej z aktivít.


Čítať ďalej...