hlavicka


Čo je u nás nové

Banskobystrickí hokejisti na návšteve medzi onkologickými pacientmi

hokejisti 1 290Deväť banskobystrických hokejistov z HC 05 prišlo na Mikuláša povzbudiť našich onkologických pacientov. Na Onkologickej klinike SZU a Hematologickom oddelení rozdávali pacientom balíčky so sladkosťami, pagáče, podpisovali sa a kto chcel, aj sa s ním odfotili. V ťažkých chvíľach, ktoré pacienti na onkológii prežívajú, bola návšteva baranov prepotrebným spestrením dňa a mnohým dokonca po čase vyčarila aj úsmev na tvári.
Návšteva chlapcov z HC 05 nebola prvou návštevou športovcov na Onkologickej klinike SZU. Iniciátorom a organizátorom je Miška Urban, dobrovoľníčka, autorka a naša bývala pacientka: „ Už takmer tri roky organizujem návštevy a aktivity na Onkologickom oddelení, počas ktorých som k pacientom priviedla mnoho futbalistov, hokejistov, ale taktiež sa mohli odfotiť hokejisty 290so zlatou medailou Mateja Tótha, či majstrovským pohárom, ktorí vybojovali v minulej sezóne hokejisti. Od minulého roka som aktivity rozšírila aj o Hematologické oddelenie, nakoľko sa práve tam liečil môj dobrý kamarát, ktorý, žiaľ, svoj boj prehral, ale počas liečby vždy myslel na to, ako pomôcť ostatným. Sama som silno motivovaná skutočnosťou, že som sama pred 11 rokmi bojovala s rakovinou a keďže mi život dal druhú šancu, pomoc ďalším ľuďom, ktorí prežívajú to, čo som prežívala ja, beriem ako možnosť odvďačiť sa životu. Nie vždy je jednoduché vrátiť sa na miesta, ktoré vyvolávajú spomienky, ale netreba myslieť na smútok, ale na fakt, že ťažko trpiacim ľuďom môžem za pomoci dobrých ľudí dať nádej, spríjemniť deň a vyčarovať úsmev na tvári. A to je to najviac, čo môžeme urobiť,“ približuje Miška dôvody svojej angažovanosti.  
Miške Urban a jej hosťom ďakujeme za ich úsilie a budeme sa tešiť na ďalšie návštevy a milé Miškine nápady, ktorými spríjemní našim pacientom chvíle počas hospitalizácie v nemocnici. 


Techniky regionálnej anestézie prednášali odborníci na Bystrickom mikulášskom kurze

BMK 2017 290Viac ako 43 anesteziológov a algeziológov z celého Slovenska, Poľska, Rakúska a Českej republiky privítal uplynulý víkend 2.-3.12.2017 IV. Bystrický Mikulášsky Kurz regionálnej anestézie, ktorý už tradične organizuje II. Klinika anestéziológie a intenzívnej medicíny SZU FNsP F.D.Roosevelta Banská Bystrica v spolupráci s FZ SZU Banská Bystrica a Sekciou regionálnej anestézie SSAIM: SKARA.
Témou BMK 2017 boli techniky regionálnej anestézie dolnej končatiny ako aj problematika komunikácie anesteziológa a operatéra na tému regionálna anestézia. Účastnici kurzu sa okrem teoretickej časti venovali aj praktickému nácviku blokád formou ultrazvukového workshopu a nácviku foriem komunikácie

BMK 2017 290medzi členmi operačného tímu pod dohľadom právnika a klinického psychológa. Tohtoročný kuz obohatili svojou prítomnosťou naši vzácni hostia: Dr. Luboš Beňo, KAIM Masarykovej nemocnice Ústi nad Labem, Česká republika; Dr. Dirk Karovič, PhD., ordinár pre regionálnu anestéziu LK Mödling, Rakúsko; Dr. Ivan Grgač, LKH Wiener Neustand, Rakúsko a Dr. Andrzej Daszkiewicz , vedecký sekretár ESRA Polsko.

Veríme, že o rok sa opäť stretneme spoločne v decembri na V. BMK 2018.

MUDr. Michal Venglarčík, PhD., II. KAIM SZU FDR BB


Veselého Mikuláša :-)

VESELÉHO MIKULÁŠA Smile

Na Neonatologickej klinike majú dnes desiatky drobných Mikulášov. Našim najmenším pacientom dal na dnešnú milú príležitosť kolektív kliniky ušiť mini mikulášske čiapočky. 

Image 8


CVIČENIE BIOHAZARD TÍMU VO FNsP F.D. ROOSEVELTA

Infektológovia z FNsP F.D. Roosevelta 28. novembra precvičovavali koordináciu postupov pri príjme pacienta s vysoko nebezpečnou nákazou
Vysoko nebezpečná nákaza je interhumánne rýchlo sa šíriaca infekčná nákaza, ktorá predstavuje významné zdravotné riziko a môže mať závažný verejno-zdravotný dosah. Ebolu, Mers alebo iné nebezpečné nákazy sme na Slovensku zatiaľ našťastie nemali. Raz môže takáto situácia nastať.                                                Oddelenie infektológie vo FNsP F.D. Roosevelta je jedným z troch pracovísk na Slovensku, ktoré dokážu pri hospitalizácii pacienta zabezpečiť špeciálne preventívne opatrenia, vyšší stupeň biologickej bezpečnosti (BSL3 - BSL4).
Cvičenie personálu biohazard tímu prebieha pravidelne, niekoľkokrát do roka sa uskutočňuje cvičenie aj v spolupráci s Oddelením urgentného príjmu, prípadne aj za účasti Zdravotnej záchrannej služby. Cieľom cvičenia je, aby každý lekár, sestra, záchranár, sanitár pri kontakte s pacientom s podozrením na vysoko nebezpečnú nákazu vedel ako má k pacientovi pristupovať a ako sa pred nákazou chrániť.

Cvičenie Biohazard 290dekontaminácia 290


Čítať ďalej...

Rada. Načo myslieť pri výbere pôrodnice.

neonat ESC3 290Ročne sa na Slovensku predčasne narodí okolo 5000 bábätiek a ich počet každoročne stúpa. Po narodení si vyžadujú špecifickú odbornú starostlivosť, ktorú v SR poskytuje len šesť pracovísk – Perinatologických centier.

Každá mamička, by pri výbere pôrodnice mala zvažovať nielen podmienky samotného pôrodu, ale aj to, ako je zabezpečená starostlivosť o jej dieťatko po narodení. Mala by si zistiť, či je dané pracovisko schopné  postarať sa o novorodenca aj v prípade, že sa vyskytnú nejaké komplikácie. Starostlivosť o predčasne narodených novorodencov a kriticky chorých novorodencov narodených v termíne si vyžaduje okrem kvalitného personálneho zázemia i adekvátne prístrojové vybavenie podľa najnovších trendov,“ uvádza prednostka  Neonatologickej kliniky MUDr. Jana Nikolinyová.

Neonatologická klinika SZU FNsP F. D. Roosevelta  v spolupráci  s Gynekologicko – pôrodníckou klinikou SZU dosahujú dlhodobo výborné výsledky v starostlivosti o extrémne nezrelých a kriticky chorých novorodencov. V roku 2016 dosiahlo spomedzi všetkých centier dokonca najnižšie promile novorodeneckej úmrtnosti a je právom považované za jedno z najlepších  centier v SR.


Ďalšie články...

 1. NEONATOLOGICKÁ KLINIKA ZORGANIZOVALA NETRADIČNÚ ZBIERKU
 2. Svätá omša za zosnulých darcov orgánov
 3. NOVÉ TELEVÍZORY ZABAVIA DETI NA INFEKČNOM ODDELENÍ
 4. Pozvánka na Bystrický mikulášsky kurz regionálnej anestézie
 5. Príďte vo štvrtok 16. novembra do nákupného centra Europa a podporte neonatologickú kliniku
 6. Predstavujeme našu pôrodnicu
 7. Život zachraňujúce prístroje vážne chorých novorodencov daruje nemocnici LIDL
 8. PACIENTI V OHROZENÍ ŽIVOTA BUDÚ VO FNSP F.D.ROOSEVELTA LIEČENÍ V ZMODERNIZOVANÝCH PRIESTOROCH
 9. FNSP F.D.ROOSEVELTA SA V HODNOTENÍ NEMOCNÍC UMIESTNILA V PRVEJ TROJKE. DRUHÝ ROK PO SEBE JE LÍDROM V TRANSPARENTNOSTI
 10. O využití ultrasonografie pri liečbe bolesti prednášali odborníci na XXV. Slovenských dialógoch o bolesti
 11. ZA INOVATÍVNE VÝKONY ZÍSKALA ROOSEVELTOVA NEMOCNICA V PRESTÍŽNEJ ANKETE DVE VÍŤAZSTVÁ
 12. Kvalitu zdravotnej starostlivosti o pacientov s epilepsiou ocenili aj v zahraničí
 13. Štyri kliniky nemocnice majú nových prednostov
 14. Prvú pacientsku poradňu na Slovensku dnes otvorili vo FNsP F.D.Roosevelta
 15. MONITOR DYCHU CHRÁNI SPÁNOK KAŽDÉHO NOVORODENCA NARODENÉHO VO FNSP F.D. ROOSEVELTA
 16. Pozývame odbornú verejnosť na Dialógy o bolesti
 17. VÝSTAVA UMELECKÝCH FOTOGRAFIÍ TRANSPLANTOVANÝCH PACIENTOV MÁ PRISPIEŤ K ZVYŠOVANIU POVEDOMIA O DARCOVSTVE ORGÁNOV
 18. Oznam - Obmedzená prevádzka infekčného oddelenia
 19. Oznam - Obmedzenie na ambulancii lekárskej genetiky z dôvodu čerpania dovolenky
 20. Hlasujte za nás v ankete TOP INOVÁCIE

Subcategories