FNsP F.D.Roosevelta je nemocnica citlivá k opusteným deťom

Kukulík 290Od mája 2018 nesie Fakultná nemocnica s poliklinikou F. D. Roosevelta Banská Bystrica označenie - Nemocnica citlivá k opusteným deťom.
Toto označenie nemocnica získala vďaka tomu, že je od júna 2016 zapojená do projektu občianskeho združenia Návrat - Kufríky pre Kukulíkov a od januára tohto roku do projektu Dominiky pre Kukulíkov

,,Som veľmi rada, že téma opustených detí v poslednom období stále viac a viac rezonuje v povedomí spoločnosti. Neonatologická klinika SZU FNsP F.D. Roosevelta sa prostredníctvom spolupráce s NÁVRAT, o. z. veľmi rada podieľa na zmierňovaní dôsledkov nepriaznivého štartu do života opustených novorodencov,“ povedala MUDr. Jana Nikolínyová, prednostka Neonatologickej kliniky SZU FNsP F.D. Roosevelta.

V stredu 23. mája 2018 sa v nemocnici uskutočnil seminár s názvom Narodení do samoty s podtitulom Seminár pre lekárov a zdravotné sestry o opustených deťoch. Lekári a zdravotné sestry sú prví ľudia, ktorí sú v kontakte s dieťaťom po jeho strate pôvodnej rodičovskej osoby. Výskumy mozgu posledných desaťročí preukázali, že závažná nepriaznivá udalosť z raného detstva, ako napríklad opustenie dieťaťa, spôsobuje škodlivé zmeny na mozgu dieťaťa. Preto je dôležité včas a odborne samotu dieťaťa ukončiť a pomôcť mu, tento kritický čas prečkať.

FNsP F.D. Roosevelta Banská Bystrica sa stala nemocnicou, v ktorej bude zmierňované utrpenie detí opustených po pôrode.

Návrat, o. z. je nezisková organizácia, ktorá od roku 1993 presadzuje a podporuje návrat opustených detí z inštitúcií (detských domovov) do rodín.

www.navrat.sk