Perinatologické centrum dosiahlo v roku 2016 najlepšie výsledky zo všetkých

Prednostka Neonat. klinikyV roku 2016 dosiahlo Perinatologické centrum vo FNsP F.D.Roosevelta spomedzi všetkých centier v SR najnižšie promile novorodeneckej úmrtnosti a je právom považované za jedno z najlepších centier v SR.

Neonatologická klinika SZU pri FNsP F. D. Roosevelta spolu s Gynekologicko – pôrodníckou klinikou SZU tvoria jedno zo šiestich Perinatologických centier na Slovensku. Centrum dlhodobo dosahuje výborné výsledky v starostlivosti o extrémne nezrelých a kriticky chorých novorodencov.

Predčasne narodený novorodenec nemá dostatočne vyvinuté niektoré vnútorné orgány, vyžaduje si monitorovanie vitálnych funkcií, podporu dýchania, infúzne podávanie výživy, musí byť uložené v inkubátore. Vyžaduje si špecifickú diagnostiku, liečebné a ošetrovateľské postupy aj zvládnutie komplikácii.

Takúto starostlivosť nedokáže zabezpečiť štandardné novorodenecké oddelenie.

Pre predčasne narodených novorodencov je najdôležitejšia centralizácia v špecializovaných centrách, pretože tam majú najväčšiu šancu dostať takú starostlivosť akú potrebujú. Najšetrnejšie je, keď sa takýto novorodenec dostane k nám ešte v maminom brušku a nestráca dôležité minúty po narodení čakaním na transport špecializovaným tímom,“ uviedla prednostka Neonatologickej kliniky SZU MUDr. Jana Nikolinyová, PhD. Kedysi malo šancu na prežitie dieťa narodené po 30. týždni tehotenstva a s minimálnou pôrodnou váhou 1000g. Dnes sa vďaka modernému technologickému vybaveniu a metodikám posunula hranica životaschopnosti predčasne narodeného dieťaťa na ukončený 24. týždeň a 450 g pôrodnú hmotnosť.