NÁVŠTEVNÍCI OBCHODNÉHO CENTRA SA MOHLI STAŤ NA CHVÍĽU LEKÁRMI A VYSKÚŠAŤ SI OPERAČNÉHO ROBOTA

operujem s robotom4Dňa 29. septembra 2016 bol v banskobystrickom obchodnom centre Europa pre verejnosť vystavený robotický chirurgický systém. FNsP F. D. Roosevelta chcela počas akcie OPERUJME S ROBOTOM, takýmto odľahčeným spôsobom prezentovať najmodernejšie trendy v miniinvazívnej chirurgii.
Cieľom organizátorov bolo prezentovať verejnosti nemocnicu ako špičkové chirurgické pracovisko. FNsP FDR je priekopníkom v zavádzaní mnohých miniinvazívnych výkonov a mnohé vykonáva ako jediné zdravotnícke zariadenie na Slovensku. Ďalším z cieľov bolo predstavenie konkrétnych laparoskopických a roboticky asistovaných chirurgických techník. "Myslíme si, že takáto forma podujatia je správnou cestou nemocníc ako prezentovať verejnosti a potenciálnym pacientom poskytovanú zdravotnú starostlivosť. A radi by sme ukázali, že kvalita starostlivosti a bezpečnosť pacienta sú pre nás prioritou,“ vysvetlila riaditeľka nemocnice Miriam Lapuníková.

Robotická chirurgia je celosvetovým trendom. Nemocnice na celom svete používajú spolu až 4000 robotických systémov. Operovaní touto mimoriadne šetrnou technológiou môžu byť už aj slovenskí pacienti. Málo z nich však možnosti a výhody tejto inovatívnej chirurgickej metodiky pozná.

Návštevníci centra mali neopakovateľnú príležitosť vidieť ako robotický systém vyzerá a dokonca si mohli manipuláciu s nim aj vyskúšať. Samozrejme netrénovali na skutočnom pacientovi. Na ovládacej konzole ovládali ramená robota, s jemnými nástrojmi sa pokúšali uchopiť a opracovávať drobné predmety. Vystavený nebol robotický systém, ktorým sa operujú pacienti. Výrobca nemocnici zapožičal exemplár určený práve na takéto propagačné účely. Priviezli ho len kvôli akcii kamión až zo Švajčiarska.
V čase od 16.00 do 18.00 h boli v centre k dispozícii aj odborníci z FNsP FDR, ktorí návštevníkom predstavili prácu svojich kliník a radili aké chirurgické prístupy sa dajú pri jednotlivých ochoreniach využiť.

„Sme toho názoru, že keď človek na vlastné oči uvidí, ako operačná technológia funguje, osobne mu vysvetlíme výhody aké mu napríklad pri odstránení nádoru prostaty ponúka, odstránime tým strach z nového a nepoznaného,“ priblížil zámery podujatia prednosta Urologickej kliniky Vladimír Baláž.

Robotický systém daVinci bol v Europa Shoping Centre vystavený až do 2. októbra. FNsP F.D.Roosevelta je zatiaľ jediná nemocnica na Slovensku, kde pacienti môžu byť operovaní aj roboticky.