UROLÓGOVIA Z ČIECH A SLOVENSKA SA UČILI OPEROVAŤ S POMOCOU ROBOTA

Robotická operácia290Jedinečný Roboticko – laparoskopický workshop sa konal 5. a 6. mája 2014 vo FNsP F.D. Roosevelta pod organizačnou taktovkou Urologickej kliniky a Slovenskej urologickej spoločnosti.
    Operáciu nádoru prostaty asistovanú robotom sledovalo v priamom prenose viac ako 30 urológov z Čiech a Slovenska, ktorí tak mali možnosť porovnávať odstránenie prostaty asistované robotom s klasickou otvorenou operačnou metódou. „Keď to už niekto vie, vyzerá to jednoducho,“ s humorom konštatoval vedúci robotického centra MUDr. VladimírLaparoskopický tréning290 Baláž, PhD., ktorý prítomným lekárom prebiehajúci zákrok komentoval.
    Okrem roboticky asistovanej prostatektómie bola na programe workshopu aj resekcia nádorom postihnutej obličky a roboticky asistovaná pyeloplastika. Na záver lekári absolvovali tréning na robotickom a laparoskopickom trenažéri. Pikoškou je, že manipuláciu s laparoskopickým trenažérom  trénovali účastníci workshopu na kuracích krídelkách.

Tréning na robotickom trenažéri290Roboticky asistovaná chirurgia je na Slovensku pomerne nová operačná metóda a zatiaľ s ňou majú  lekári málo praktických skúsenosti. Práve rozšírenie  vedomostí o jej výhodách a získanie skúseností bolo cieľom organizátorov pri uskutoční workshopu. Svoje dojmy z podujatia zhrnul jeden z účastníkov  slovami: „Takto sa naučíme oveľa viac ako čítaním v knihách.“
    Vo svete je  inštalovaných viac ako 2500 robotických systémov a roboticky asistovaná chirurgia predstavuje vyšší stupeň chirurgickej liečby. Dokonalá mikromechanika nástrojov umožňuje operovať  aj v ťažko dostupných oblastiach,  kde by klasický operačný zákrok predstavoval pre pacienta vyššie riziko a dokáže tak ušetriť okolité tkanivá a cievy.  Pacientovi po  zákroku zostanú len štyri malé vpichy, ktoré urobili ramená robota. Ramená ovláda operatér, ktorý vidí operačné pole v 3 D zobrazení na ovládacej konzole. Ďalšími nezanedbateľnými výhodami sú minimálne straty krvi a riziko infekcií, kratšia doba rekonvalescencie aj pobyt v nemocnici.
    Slovenským pacientom je k dispozícii zatiaľ jeden robotický systém. Od roku 2011 s jeho pomocou  operujú vo FNsP F.D. Roosevelta v Banskej Bystrici. Používajú ho pri chirurgickej liečbe niektorých onkologických ochorení v urológii a gynekológii, pred mesiacom rozšírila nemocnica jeho využitie aj v transplantačnej chirurgii.