Výstava venovaná odkazu sv. Cyrila a sv. Metoda poteší pacientov i zdravotníkov

DSC 3123 290V pondelok 5. mája v priestoroch návštevnej haly FNsP F. D. Roosevelta slávnostne otvorili výstavu banskobystrického historika  PhDr. Marcela Pecníka venovanú odkazu sv. Cyrila a sv. Metoda. Po vernisáži, na ktorej zhromaždených záujemcov privítal námestník  riaditeľa nemocnice MUDr. Ján Šulaj, predstavil obsah dvanástich  panelov samotný autor. „Som veľmi rád, že si táto výstava našla miesto tam, kde ju môže vidieť mnoho rozličných ľudí. Verím, že sa im bude páčiť a že im odovzdá nielen pozitívnu emóciu, ale aj niečo viac.  S našou nemocnicou budem aj v budúcnosti rád spolupracovať na podobných projektoch...“ uviedol Marcel Pecník, ktorý je zároveň aj autorom  jednej z posledných publikácií o sv. Cyrilovi a Metodovi.

DSC 3152 290Prítomných lekárov, zdravotníckych pracovníkov, ale aj mnohých pacientov oboznámil s významom cyrilometodskej misie nielen pre našu minulosť, ale aj pre súčasnosť. Výstava zaujímavým spôsobom približuje umelecké predmety, ktoré zobrazujú motívy vierozvestcov, takisto aj inštitúcie a školy, ktoré sú po nich pomenované. Návštevníci tak môžu vidieť fotografie peňazí, známok, medailí, sôch, súsoší a obrazov solúnskych bratov. Tiež zistia, kde všade na Slovensku sa nachádzajú im zasvätené kostoly a farnosti a aké základné, stredné i vysoké školy nesú ich meno. Medzi najväčšie zaujímavosti výstavy patria fotografie z Pápežského kolégia sv. Cyrila a sv. Metoda v Ríme i materiály o kostole a farnosti v Selciach pri Banskej Bystrici, ktoré vierozvestcom pri príležitosti 1000. výročia ich príchodu zasvätil v roku 1863 banskobystrický biskup Štefan Moyses, ktorý v tom istom roku stál aj pri založení Matice slovenskej. Výstava je už treťou v poradí, ktorú v nemocnici inštalovali. Skrášlila a spríjemnila prostredie v ktorom denne prežíva svoje osudy množstvo ľudí.  Už na svojom slávnostnom otvorení vzbudila veľký záujem. Autorovi výstavy sa podarilo potešiť nielen pacientov, ale aj zdravotníckych pracovníkov.  Výstava potrvá do konca júla. Práve v tom mesiaci si Slovensko pripomenie 1161. výročie príchodu Konštantína a Metoda a začiatok ich misijného, kultúrneho, vzdelávacieho a politického pôsobenia.