Výstava fotografií - Krása okamihu dorazila do Banskej Bystrice má podporiť transplantačný program na Slovensku

Krása okamihu290Vo FNsP F.D. Roosevelta (FNsP FDR) sa dňa 20. júna 2014 uskutočnila vernisáž výnimočnej putovnej výstavy fotografií KRÁSA OKAMIHU. Nevšednosť tejto výstave dodávajú práve autori fotografií, ktorými sú pacienti po orgánovej transplantácii.
V dvadsiatich piatich víťazných fotografiách zachytili pacienti svoje pocity, ako vnímajú svet pred  a  po transplantácii.
Cieľom tohto jedinečného projektu, ktorého autorom je Občianske združenie Dar Života v spolupráci s Občianskymi združeniami Transplantovaná pečeň, Šanca pre pečeň, Združenie pacientov s pľúcnou hypertenziou a Spoločnosť dialyzovaných a transplantovaných je podpora transplantačného programu na Slovensku a zvyšovať  povedomie verejnosti  o darcovstve orgánov. Pretože ako hovorí MUDr. Eva Lacková, PhD. prezidentka Slovenskej transplantologickej spoločnosti a zároveň vedúca Transplantačného centra vo FNsP FDR: “Bez orgánov niet tranplantácií!“ Počet transplantácií orgánov v posledných rokoch klesá, a jedným z hlavných dôvodov je nedostatok orgánov. „Pomôcť by mohlo aj zlepšenie odberovej aktivity a prístup zdravotníckych zariadení pri identifikácii potenciálnych darcov,“ dodáva MUDr. Lacková.  Na čakacích listinách v SR je v súčasnosti takmer 500 pacientov, ktorí potrebujú transplantáciu obličky, srdca, či pečene.

Neuveriteľná je aj súhra okolností, ktorá sprevádza otvorenie výstavy. Začína sa v čase, kedy v Transplantačnom centre prekročili pri transplantáciách pečene jubilejnú stovku. Program transplantácií pečene tu bol spustený v roku 2008, samotné centrum funguje však už viac ako dvadsať rokov. „ Číslo sto považujeme za obrovský úspech celého programu. Táto výstava je  pre mňa inšpiráciou. Je výpoveďou o tom, že ľudia ktorí prekonali veľmi, ale skutočne veľmi vážnu operáciu, chcú ďalej žiť normálnym životom a skrýva sa v nich veľa sily.“ povedal o svojich dojmoch riaditeľ nemocnice MUDr. Vladimír Baláž, PhD.
Výstava v BB sa koná pod záštitou OZ Šanca pre pečeň, ktoré združuje v prevažnej miere pacientov s vírusovými a nealkoholickými ochoreniami pečene.
Fotografická výstava KRÁSA OKAMIHU je putovná a bude sprístupnená širokej verejnosti, v 11 mestách Slovenska. Myšlienky projektu a súvisiaca problematika darcovstva orgánov, bude tak pozitívne šírená v Bratislave, Trnave, Nitre, Lučenci, Banskej Bystrici, Bardejove, Prešove, Košiciach, Martine, Púchove a v Trenčíne. Výstavy budú v jednotlivých mestách organizované a sprístupnené v mesačných intervaloch, v rámci tohto a začiatkom nasledujúceho roka. Každá zo zúčastnených pacientskych organizácií preberá záštitu nad dvoma výstavami, na ktoré sú napojené ďalšie sprievodné aktivity. Výstava vo FNsP F.D. Roosevelta potrvá do 18. júla 2014.