Domov » Blog » Nezaradené » Gynekologická roboticky asistovaná operácia po prvý krát na Slovensku vysielaná v 3D naživo.

Z Centra robotickej chirurgie pri FNsP F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici sa uskutočnil jedinečný živý prenos roboticky asistovanej gynekologickej operácie v 3D a HD kvalite.
Videoprenos roboticky asistovanej hysterektómie s bilaterálnou adnexektómiou a systematickou pelvickou lymfadenektomiou sledovali v priamom prenose účastníci najväčšieho gynekologického kongresu s medzinárodnou účasťou na Slovensku – XIX. kongrese Slovenskej gynekologicko-pôrodníckej spoločnosti SLS, ktorý sa konal koncom mája v Bratislave. Lekári výkon sledovali s 3 D okuliarmi na veľkoplošnej obrazovke v konferenčnej sále v nemocnici Sv.Cyrila a Metoda na Antolskej ulici a s operatérom mohli priamo komunikovať a klásť mu otázky.
Spojenie vyspelých technológií a výdobytku modernej medicíny umožnilo účastníkom kongresu jedinečný edukačný zážitok.

Pacientku s diagnostikovanou rakovinou maternice operoval Doc. MUDr. Tibor Bielik, PhD. – prednosta II. Gynekologicko – pôrodníckej kliniky FNsP F.D.R. v Banskej Bystrici – jediný Slovenský gynekológ , ktorý roboticky asistované operácie vykonavá.
Vysokorýchlostné pripojenie (10 GB/sek.) robotickej technológie da Vinci a prenos medzi Bratislavou a Banskou Bystricou zabezpečil združenie používateľov Slovenskej akademickej dátovej siete SANET a jej česká obdoba CESNET.

Registrovaní lekári mohli sledovať prenos aj priamo na portáli CESNETu.