Desať odvážnych dobrovoľníkov-tlmočníkov

Desať odvážnych dobrovoľníkov-tlmočníkov

Keď sme zverejnili výzvu, že hľadáme dobrovoľníkov – tlmočníkov z anglického jazyka, ktorí budú tlmočiť na covidovom oddelení zdravotníkom z Dánska a Belgicka, nezaváhali ani minútu.

 

„V porovnaní s tým, aký výkon zdravotníci a nemocnica poskytujú pacientom chorým na covid posledný rok, sa naša pomoc v priebehu tých troch týždňov môže javiť ako malá kvapka v mori,“ povedala jedna z dobrovoľníčok.

 

V období 12.3. – 31.3.2021 vypomáhali pri zvládaní pandémie a náporu pacientov v ťažkom zdravotnom stave na II. Klinike anestéziológie a intenzívnej medicíny SZU zdravotníci z Belgicka a Dánska. Ich misia bola značnou podporou pre naše sestry a lekárov, ale bez zvládnutia jazykovej bariéry by nemohla dosiahnuť želaný efekt.

Medzi desiatimi prihlásenými dobrovoľníkmi boli nielen profesionálni tlmočníci, ale aj študenti, učitelia a dokonca právnička, ktorá si zobrala v práci dovolenku. Najmladší z tlmočníkov mal len 18 rokov.

 

Je to obrovská odvaha prísť ako človek – nezdravotník na oddelenie v „červenej zóne“, kde vidno tú najodvrátenejšiu stranu pandémie. Zabezpečili podporu 24h/ denne a odslúžili tam tak niekoľko šesťhodinových služieb, počas ktorých boli k dispozícii personálu a od ich prekladu často závisel ďalší postup zdravotníkov pri liečbe pacienta. Boli tiež morálnou oporou pre hospitalizovaných pacientov v starostlivosti zahraničných tímov.

 

„Bolo to pre mňa niečo úplne nové a musím priznať, že spočiatku i náročné, pretože som sa v takom prostredí ocitla po prvýkrát. Túto skúsenosť však v konečnom dôsledku hodnotím veľmi pozitívne a som rada, že som mohla pomôcť aspoň tou malou troškou. Oceňujem bezproblémovú organizáciu a hlavne si veľmi vážim prácu zdravotníkov, pre ktorých je toto každodenná realita. Ste úžasní, klobúk dolu!“ zhodnotila svoje dojmy mladá študentka.

 

 

Prítomnosť „ľudí zvonka“ v nemocnici bola možná len z dôvodu výnimočného stavu a urgentnosti situácie, zároveň však bol tento ojedinelý experiment aj priestorom pre získanie pohľadu na poskytovanie zdravotnej starostlivosti očami nezaujatého pozorovateľa.

Čo ich prekvapilo:

  • že slovenské sestry aj lekári ešte stoja na nohách a dokonca sú všetci milí a priateľskí napriek tomu aký boj každodenne zvádzajú
  • vybavenie nemocnice
  • logistika celej operácie a vynikajúca koordinácia zo strany nemocnice
  • zabezpečenie naozaj kvalitných ochranných pomôcok
  • trpezlivosť celého personálu
  • ešte raz… tie sestry!!
  • opatera, ktorú pacienti dostávajú napriek tomu, že personálna aj priestorová kapacita bola dávno prekročená.

Hlboko si vážime ich dobrovoľnícku pomoc a nasadenie, spolupatričnosť ale aj odvahu postaviť sa zoči-voči ťažkým situáciám a prostrediu.

Bolo veľmi príjemné stretnúť sa po skončení ich pôsobenia s nimi všetkými, kedy sme ich vlastne videli prvýkrát bez „maskovania“.

A vysloviť im obrovské – ĎAKUJEME!

image_pdfimage_print