CVIČENIE: Pri požiari sa zranilo 11 osôb. Na urgentnom príjme sme precvičili aktiváciu traumatologického plánu.

CVIČENIE: Pri požiari sa zranilo 11 osôb. Na urgentnom príjme sme precvičili aktiváciu traumatologického plánu.

Viete čo sa deje na urgentnom príjme, keď nám Krajské operačné stredisko záchrannej služby oznámi, že sa stala vážna nehoda pri ktorej došlo k zraneniu viacerých ľudí?

 

V takýchto situáciách nesmie byť ponechané nič na náhodu a všetci musia presne vedieť,  čo robiť. Nemocnica má pre takéto situácie vypracovaný traumatologický plán, ktorý stanovuje činnosť celého zdravotníckeho zariadenia pri udalosti s hromadným postihnutím osôb, keď už nestačia bežné postupy a je nutné uviesť do činnosti krízovú organizáciu nemocnice.

 

Aby sme takéto náročné situácie zvládli s prehľadom, uskutočňujeme ich pravidelné nácviky.

Práve včera prebehlo v Banskej Bystrici taktické cvičenie všetkých zložiek integrovaného záchranného systému, ktoré malo otestovať rýchlosť zásahu a ich vzájomnú súčinnosť  pri likvidácii rozsiahleho požiaru v budove  riaditeľstva pošty.

 

Pri tejto udalosti bolo fiktívne zranených 11 osôb, ktoré boli privezené záchrannou zdravotnou službou na urgentný príjem našej nemocnice.  

 

Medzitým na urgente:

 

Po oznámení krajského operačného strediska o vzniku udalosti s hromadných postihnutím osôb, ktoré prebral personál recepcie, informovali primára, ktorý oboznámil zodpovedné osoby za aktiváciu Traumatologického plánu prvého stupňa.

 

Primár urgentu zvolal z oddelení dostupný personál na vytvorenie triediacich a ošetrujúcich (chirurgický, traumatologický a resuscitačný) tímov.   

 

Základom poskytovania starostlivosti postihnutým pri mimoriadnych udalostiach je triedenie podľa závažnosti postihnutia spolu s prebiehajúcou liečbou (zelený – ľahké postihnutie, žltý – stredné postihnutie, červení závažne postihnutie.

 

Privážaných pacientov preberie od záchranky triediaci tím, odovzdajú si informácie o stave pacienta a predbežne poskytnutej liečbe.

 

Pacienta preberie ošetrovací tím, ktorého úlohou je zastabilizovať stav pacienta a odoslať ho buď na ďalšiu diagnostiku a liečbu na lôžkové oddelenie, alebo ak si jeho stav vyžaduje ďalšie chirurgické intervencie, je prijatý na centrálnych operačných sálach.

 

Ak by bolo zranených viac a privolaný personál by nestíhal zabezpečovať starostlivosť, riadiaci štáb pod vedením námestníka LPS alebo prednostu Kliniky úrazovej chirurgie má oprávnenie na dočasné obmedzenie zdravotnej starostlivosti na ambulanciách a oddeleniach a navýšiť tak kapacity.

 

Včerajšie cvičenie zvládli všetky zložky na výbornú, všetci dovezení pacienti po skončení opustili urgent po vlastných a všetci sa vrátili k svojim povinnostiam.

 

Cvičenia na urgentnom príjme sa zúčastnilo približne 20 zdravotníkov, ktorým týmto ďakujeme za absolútne profesionálne a koordinované zvládnutie všetkých úkonov. Veríme, že natrénované zručnosti nebudeme musieť uplatniť pri reálnom zásahu, ale keby áno, sme pripravení a môžete sa na nás spoľahnúť.  

image_pdfimage_print