BEZPEČNÝ SPÁNOK BÁBÄTIEK NA NOVORODENECKOM ODDELENÍ FNSP F.D. ROOSEVELTA CHRÁNIA ĎALŠIE MONITORY DYCHU

Domov / Nezaradené / BEZPEČNÝ SPÁNOK BÁBÄTIEK NA NOVORODENECKOM ODDELENÍ FNSP F.D. ROOSEVELTA CHRÁNIA ĎALŠIE MONITORY DYCHU
BEZPEČNÝ SPÁNOK BÁBÄTIEK NA NOVORODENECKOM ODDELENÍ FNSP F.D. ROOSEVELTA CHRÁNIA ĎALŠIE MONITORY DYCHU

BEZPEČNÝ SPÁNOK BÁBÄTIEK NA NOVORODENECKOM ODDELENÍ FNSP F.D. ROOSEVELTA CHRÁNIA ĎALŠIE MONITORY DYCHU

Oddeleniu neonatológie a JIRS FNsP F. D. Roosevelta darovala Nadácia Križovatka ďalšie dva monitory dychu, ktoré sú účinným prostriedkom monitorovania porúch dýchania u novorodencov a pomáhajú v prevencii Syndrómu náhleho úmrtia dojčiat (SIDS).
„Oddelenie neonatológie je súčasťou Perinatologického centra, kde hospitalizujeme predčasne narodených a kriticky chorých novorodencov z celého Banskobystrického kraja. Práve tí sú syndrómom náhleho úmrtia najviac ohrození. Počet bábätiek, ktoré majú po narodení nejaký zdravotný problém alebo sa narodia priskoro, každým rokom pribúda, a práve preto budeme potrebovať stále viac monitorov,“ hovorí primárka Oddelenia neonatológie a JIRS Jana Nikolinyová. Nadácia darovala od začiatku svojej činnosti Oddeleniu neonatológie a JIRS už 16 monitorov. Oddelenie disponuje 33 lôžkami a aj vďaka tejto pomoci je už každé lôžko vybavené monitorom dychu. Nadácia v spolupráci s Oddelením neonatológie a JIRS zabezpečuje aj zapožičiavanie monitoru dychu pri odchode novorodenca z pôrodnice. Dokonca je možné monitor doručiť aj priamo domov. Túto možnosť už využilo 413 mamičiek, ktoré sa rozhodli rodiť vo FNsP F.D.Roosevelta.

Syndróm náhleho úmrtia spôsobuje náhlu smrť dieťatka zástavou dýchania v spánku bez akýchkoľvek predchádzajúcich príznakov. SIDS je diagnóza, ktorú je možné stanoviť až po smrti dieťatka. Náhlemu úmrtiu sa dá zabrániť len stopercentnou prevenciou, použitím monitora, ktorý spoľahlivo kontroluje každý dych dieťatka a v prípade zlyhania dýchania alarmuje rodičov. „Prevencii SIDS sa na Slovensku nevenovala systematická pozornosť. Po oslovení zakladateľom obdobnej českej nadácie sme v roku 2008 založili mimovládnu neziskovú organizáciu – Nadácia Križovatka, ktorej cieľom je pomáhať deťom ohrozeným týmto syndrómom. Snažíme sa vybaviť monitormi dychu všetky pôrodnícke oddelenia v nemocniciach a jednotky intenzívnej starostlivosti na celom území Slovenskej republiky,“ uvádza riaditeľka nadácie Táňa Tomasch. Vyššie riziko výskytu SIDS je u novorodencov s nižšou pôrodnou hmotnosťou, u predčasne narodených novorodencov. Postihuje však aj úplne zdravé, donosené dojčatá. Najrizikovejšie obdobie je počas prvého polroka a trvá až do konca prvého roka života dieťaťa.
Nadácia Križovatka je jediná nezisková organizácia na Slovensku, ktorá sa zaoberá pomocou deťom ohrozeným SIDS.

image_pdfimage_print